Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Válka v Perském zálivu - před 25 lety

20. leden 2016 Top Banner 660x132

Výročí 25let - Válka v Perském zálivu

Válka v Perském zálivu - před 25 letyVálka v Perském zálivu - před 25 lety

Před dvaceti lety 17. ledna 1991 zahájila americká armáda s řadou spojenců v Perském zálivu operaci Pouštní bouře. Svět tak reagoval na iráckou invazi do Kuvajtu v srpnu 1990. Za měsíc a půl Iráčany z bohatého Kuvajtu vyhnali, svrhnout diktátora Saddáma Husajna se jim ale nepodařilo. Válka v Zálivu si podle některých odhadů za šest neděl vyžádala na 145 tisíc životů.

Válka v Perském zálivu patří k největším vojenským konfrontacím od druhé světové války a někdy se jí přezdívá první válka "v přímém přenosu". Několikatýdenní válečné běsnění takřka nepřetržitě přenášely desítky televizních stanic do celého světa.

Lednovým vpádem do Perského zálivu americká armáda spolu s vojáky čtyřiatřiceti států včetně Československa odpověděla na iráckou invazi do Kuvajtu o pět měsíců dříve.

Invazi odsoudil skoro celý svět, mimo jiné třeba OSN či Liga arabských států. Sankce vůči Iráku zavedla i Čína a tehdejší Sovětský svaz. Naopak Organizace pro osvobození Palestiny, Jordánsko, Tunisko, Alžírsko nebo Súdán krok Saddáma Husajna přivítaly.

Protiirácká koalice do boje vyslala necelých 700 tisíc vojáků, většina z nich pocházela ze Spojených států. Irák měl v bohatém Kuvajtu přes půl milionu mužů. Na šedesát tisíc iráckých vojáků skončilo v zajetí.

Spojenci irácké vojáky z malé monarchie vyhnali přesně po 43 dnech. Za necelých padesát dnů ale podle nejčernějších odhadů o život přišlo na 145 tisíc lidí, z toho asi 110 tisíc iráckých vojáků, 40 tisíc iráckých civilistů a 340 vojáků spojeneckých sil.

Jeden z hlavních důvodů, proč se "Tyran nad Tigridem" rozhodl napadnout Kuvajt, byla neschopnost Iráku vymanit se z dluhů po osmileté irácko-íránské válce. Země mohla platit jen ropou, nic moc jiného neměla, jenže největší vývozce černého zlata byl právě sousední Kuvajt.

I proto iráčtí vojáci při ústupu zapálili přes 700 ropných vrtů. Uhasit se je podařilo až v listopadu 1991. Každý den v Kuvajtu shořelo okolo šesti milionů barelů ropy a zemi zamořovaly saze, aerosoly, nespálené sloučeniny uhlíku, oxidy síry a dusíku. Plameny byly vidět na 1 100 kilometrů daleko.

I když válka skončila osvobozením Kuvajtu, sesadit iráckého diktátora se Američanům s prezidentem Georgem Bushem nepodařilo. Saddám Husajn byl u moci až do roku 2003: do americko-britské invaze do Iráku, kterou vedl Bushův syn George W. Bush.

Statistiky-Fakta-Čísla:

 • Válka trvala přesně 43 dní
 • Náklady činily 61 až 71 miliard dolarů (až 1760 miliard korun)
 • Škody v Iráku se odhadovaly na 200 miliard dolarů na infrastruktuře a 60 miliard dolarů v Kuvajtu
 • Koaliční vojska disponovala 670,000 vojáky z 28 zemí z toho asi 425,000 byli vojáci Spojených států, Irák disponoval 545 000 vojáky
 • Obětí mezi spojenci bylo cca 350, iráckých vojáků odhadem padlo 20 až 40 tisíc.
 • Cena ropy během války vzrostla z 13 na 40 dolarů za barel
 • Cena zlata na burzách se dočasně zdvojnásobila
 • Spojenci provedli na Irák asi 100 000 leteckých útoků a shodily 88 500 tun bomb.
 • Na jihu země byly zřízeny bezletové zóny. Saddámova armádní technika byla po válce prakticky zničena a od té doby nedosáhla stavů a síly z roku 1990.
 • Podle OSN došlo během války při uvolnění 15 000 tun zplodin z ropných vrtů do atmosféry k „rozsáhlé ekologické katastrofě“
 • Část veteránů z války (např. pěchota, která se pohybovala mezi zapálenými ropnými poli) trpí psychosomatickými, respiračními, imunitními, psychickými či jinými poruchami, dnesk označováno jako „syndrom Války v zálivu“

Pokud ještě nemáte dost tak tady je skvělý dokument:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Vylodění Spojenců v Normandii - před 72 lety

Vylodění Spojenců v Normandii - před 72 lety

Nedávno uplynulo 72 let od bitvy o Normandii, přesněji Dnu D. Tato vojenská akce zahrnuje také následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu. Ovšem na pláži Omaha si vojáci museli projít přímo pek…

Před 180 lety byl vyroben první revolver značky Colt

Před 180 lety byl vyroben první revolver značky Colt

Před 180 lety, 5. března 1836, byl ve státě New Jersey vyroben první revolver značky Colt. Jeho vynálezce s ním neměl okamžitý úspěch, ale nakonec se jeho zbraň stala nejprodávanější své doby a jeho jméno „Colt,“ synonymem pro tyto krasavce s pěti či šesti náboji ve válci.


Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Fotografie byla pořízena v listopadu 1942 v lese u města Rukajärvi v západní Karélii. Právě tady vedla fronta mezi sovětskou a finskou armádou. Finové zde chytili špiona a rozhodli se jej popravit. On se však při popravě smál.

Válka v Iráku - záběry z boje

Válka v Iráku - záběry z boje

I když jednotky US armády mají dozajista kvalitní výcvik a vybavení v čase 6:30 je zajímavý záběr jak si americký voják nedokáže poradit s granátometem. „Chlape, použij mířidla,“ říká kameraman, no a jak to dopadlo? Podívejte se sami…