Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Válka ve Vietnamu - letecký útok záchodovou mísou !

24. květen 2016 Top Banner 660x132

V říjnu roku 1965 americké letectvo provádělo rozsáhlou bombardovací operaci nad Severním Vietnamem. Kampaně se účastnila také letka námořních bombardérů A-1 Skyraider z letadlové lodi USS Saratoga. Při jednom bojovém letu nesl letoun Clarence Stoddarda pod svými křídly kromě obvyklých tříštivých a zápalných bomb také jednu keramickou záchodovou mísu z toalety na letadlové lodi.

Válka ve Vietnamu - letecký útok záchodovou mísou !Válka ve Vietnamu - letecký útok záchodovou mísou !

bbb

Když Stoddard odhazoval nad cílem bombu, jeho wingman Robin Bacon to vše nevěřícně filmoval. Podle něj záchod po odhození málem zasáhl trup Stoddardova letadla, pak ale padal k zemi dnem vzhůru.

bb
(vedle bomb M64 a jedné M57 je běloskvoucí záchodá mísa)

Nápad vznikl už na palubě USS Saratogy, kde byl jeden záchod rozbitý a měl být hozen přes palubu. Místo toho byl ale shozen na Vietkong.Velitel lodě si ovšem všiml, že odlétající Stoddardovo letadlo má poněkud netradiční výzbroj, a poslal mu rádiem dotaz: "Co to má, k čertu, 572 pod pravým křídlem?" Po chvíli přišla odpověď: "Sanitární splachovací bombu."

b
(připraveno k destrukci)

Záběry natočili samotní vojáci na ruční kameru přímo na palubě letadlové lodi (video je beze zvuku)

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Útok na Pearl Harbor

Útok na Pearl Harbor

7. srpna 1941 se odehrála jedná z neznámějších bitev dějin lidstva. Bitva o Pearl Harbor na Havajských ostrovech.

Letecký shod vozidel Humvee - měkké přistání nečekejte

Letecký shod vozidel Humvee - měkké přistání nečekejte

Kluci z amerického letectva natočili povedené záběry vzdušného vysazení osmi vozidel Humvee. Můžete pozorovat co si takové vozidlo zažije, když se povolí zajištění a pomalu vypadne z nákladního prostoru letadla C-17. Povím vám, měkké přistání to tedy není.


Vrtulník UH-1 - záběry akce z Vietnamu

Vrtulník UH-1 - záběry akce z Vietnamu

Pilot si nasadí hrudní plát, doplní se palivo, roztoči rotory a ještě vše zkontroluje, vyráží se zase na další misi. K tomu všemu hrají Rolling Stones, vojáci nasedají na palubu a jdeme na to. Formace vyráží, pod vrtulníkem rychle utíká hustá džungle, ve které se jisto jistě krčí nepřítel. Napalm se…

Přehled speciálních jednotek - od Antiky po válku ve Vietnamu

Přehled speciálních jednotek - od Antiky po válku ve Vietnamu

Jestli jste si mysleli, že speciální jednoty jsou záležitost 20. století, tak jste na omylu. Perští Nesmrtelní nebo Napoleonští granátníci to uměli pěkně rozjet dávno před tím, než v zákopech první světové začali rejdit první jednotky Sturmtruppen.