Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Vrtulník UH-1 - záběry akce z Vietnamu

27. srpen 2016 Top Banner 660x132

Stroje UH-1 se staly symbolem účasti Spojených států na bojích v jihovýchodní Asii a hlavně v jižním Vietnamu, díky čemuž se staly jedním z nejznámějších vrtulníků. Během nasazení ve Vietnamu jejich činnost sestávala zejména z různorodé přímé podpory pozemních vojsk. Byla to jednak přeprava a výsadky, evakuace raněných, vyhledávání a záchrana sestřelených pilotů, elektronický boj i boj s pozemními cíli.

Vrtulník UH-1 - záběry akce z VietnamuVrtulník UH-1 - záběry akce z Vietnamu

04
Klasická scenérie z Války ve Vietnamu

Vrtulníky určené pro boj s pozemními cíli, tzv. Gunship, byly vybaveny raketomety, granátomety a kulomety. Obecně se stroje UH-1, vyzbrojené hlavně raketami, označovaly jako Hog (kanec) a Cobra (kobra) pokud nesly pouze kulomety. UH-1 určené pro transport, které létaly bez podvěšené výzbroje, přezdívali vojáci Slick (fešák). Většina Slicků však měla 2 boční střelce ve dveřích. Stroje k převozu raněných tzv. Medevac, označené velkými červenými kříži, bývaly zpravidla bez výzbroje, byly proto velmi oblíbeným terčem nepřátelské protiletecké palby. V jednotkách amerického námořnictva a námořní pěchoty byly Gunshipy označovány jako Shark (žralok), transportní stroje jako Dolphin (delfín).

03
Vybavení takového Gunshipu

Americké jednotky vyvinuly během války několik účinných způsobů nasazení vrtulníků. Zpočátku nasazovaly průzkumné a útočné vrtulníky jako oddělené páry. Dvojice průzkumných vrtulníků OH-13, OH-6 nebo OH-58 byly označovány jako bílé dvojice, útočné stroje Gunship tvořily červenou dvojici, která je kryla. Zatímco transportní vrtulníky tvořily modrý tým. Během konfliktu se však taktika jejich nasazení různě měnila. Účinné, se ukázaly zejména tzv. dvojice lovec-zabiják. Jednalo se o dvojici vrtulníků, lovce – lehčího průzkumného, který létal níže nad zemí, vyhledával nepřítele a naváděl na něj zabijáka – stroje UH-1B nebo C, případně AH-1 Cobra, který útočil těžkými zbraněmi.

02
Když už ve vzduchu byly problémy, co teprve na zemi

Stroje AH-1 Cobra se začaly používat od října 1967. Byly vyvinuty právě kvůli požadavkům pozemního boje. Byly rychlejší, užší a proto je bylo těžší zasáhnout, mohly také nést více munice. Vzrůstající kvalita, palebná síla a zejména protiletadlová obrana jednotek VLA způsobily, že byly stroje Gunship na bázi UH-1 nakonec Cobrami vytlačeny. Mnoho letců však stroje UH-1 v roli Gunship upřednostňovalo, pro možnost jejich improvizovaného použití k evakuaci sestřelených, také pro lepší výhled z kabiny a hlavně pro krytí, které poskytovali boční střelci.

01
Cobry nad Vietnamem

Pilot si nasadí hrudní plát, doplní se palivo, roztoči rotory a ještě vše zkontroluje, vyráží se zase na další misi. K tomu všemu hrají Rolling Stones, vojáci nasedají na palubu a jdeme na to. Formace vyráží, pod vrtulníkem rychle utíká hustá džungle, ve které se jisto jistě krčí nepřítel. Napalm sem, napalm tam, prostě klasický americký Vietnam.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Čtěte také...

MARSOC - záběry z akce

MARSOC - záběry z akce

Voják nervózně hledá v baťohu: „Dejte mi někdo munici, sakra.“ Záběry bojů speciálních US jednotek, přesněji MARSOC, kamera přímo na helmě jednoho z vojáků

Bitevní vrtulník AH-64 Apache – záběry přímo z boje

Bitevní vrtulník AH-64 Apache – záběry přímo z boje

AH-64 Apache je americký bitevní vrtulník používaný od sklonku studené války po současnost. Po bocích může nést až 16 raket AGM-114 Hellfire nebo 76 neřízených raket Hydra 70, případně jejich kombinace. Stroj má v přídi pod trupem instalovaný 30 mm kanón M230. A to vše můžete vidět v záběrech přímo …


Mi-26 - sovětský super těžký vrtulník

Mi-26 - sovětský super těžký vrtulník

Jedná se o nejtěžší, největší a nejvýkonnější sériově vyráběný vrtulník. Tento vrtulník byl zkonstruován na základě požadavku letectva SSSR na těžký víceúčelový transportní vrtulník. První prototyp stroje vzlétl v zimě roku 1977. Tenhle kolos unese váhu rovnou 38 aut!

Izraelská Akce - 2015

Izraelská Akce - 2015

Akční video rovnou z Izraele