Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Vylodění Spojenců v Normandii - před 72 lety

7. červen 2016 Top Banner 660x132

Nedávno uplynulo 72 let od bitvy o Normandii a přesněji Dnu D. Tato vojenská akce zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu. Na průběhu bitvy se projevilo několik faktorů — výhoda naprostého překvapení na straně Spojenců, jejich zdrcující převaha ve všech druzích zbraní, výborná příprava (vyvinuli velké množství zbrusu nových vyloďovacích technik), dobře organizovaná činnost francouzského odboje a v neposlední řadě i vážné nedostatky Atlantického valu, nízká kvalita jednotek, které ho měly bránit, a absolutní nepřítomnost Luftwaffe nad vyloďovacími plážemi a La Manche v první fázi vyloďovací operace.

Vylodění Spojenců v Normandii - před 72 letyVylodění Spojenců v Normandii - před 72 lety

01(Vyloďovací člun blížící se k pláži Omaha)

I v dalších dnech si však Spojenci udržovali absolutní převahu na moři a výraznou (a místy i absolutní) převahu ve vzduchu. Spolu s Hitlerovou nerozhodností, který ještě několik dnů po dni D považoval akci za předstíranou (díky úspěšné spojenecké dezinformační kampani si stále myslel, že invaze bude provedena na Pas-de-Calais) a nedovolil nasadit proti Spojencům své nejsilnější jednotky, zcela vyloučilo úspěšné zničení spojeneckého předmostí. K Hitlerově porážce také napomohlo vysazení desetitisíců spojeneckých parašutistů po celé Normandii. Mezi nejznámější výsadkářské boje patří bitva o St. Mere Église, bitva o Pegasus Bridge a ještě několik dalších vesnic.

02(Britské síly během výsadku na pláži Gold)

Operace Overlord, pláže situované severním směrem k Britským ostrovům, na kterých se Spojenci vylodili, dostaly krycí jména, znějící (od západu k východu): Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. První dvě pláže tvořily sektor americké 1. armády, zbývající tři patřily do britského sektoru 2. armády (Juno byla kanadská). Německé jednotky byly posléze zatlačeny od pláží a přinuceny k ústupu směrem na jih a východ. Veliká část z nich však byla zničena, a to buďto díky nepřetržitým útokům spojeneckého letectva, nebo díky Hitlerově neuvážení, jednotky nedostaly zavčas povolení k ústupu.

03(Pláž Omaha po úspěšném obsazení)

Největší boje probíhaly na pláži s krycím jménem Omaha v operačním pásmu 1. americké armády generálporučíka Omara Bradleyho, kde byly velmi strmé břehy a pláž byla velmi dobře kryta křížovou palbou z mnoha kulometů a děl. I přes značné ztráty a počáteční chaos ve velení invazních vojsk byla i tato pláž večer 6. června zajištěna a dobyta.

A nyná filmová klasika, kultovní film Zachraňte vojína Ryana, pláž Omaha, originální verze:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Válka v Perském zálivu - před 25 lety

Válka v Perském zálivu - před 25 lety

17. ledna to bylo přesně 25 let od začátku Války v Perském zálivu. Podrobnosti a statistiky, přečtěte si článek.

Před 180 lety byl vyroben první revolver značky Colt

Před 180 lety byl vyroben první revolver značky Colt

Před 180 lety, 5. března 1836, byl ve státě New Jersey vyroben první revolver značky Colt. Jeho vynálezce s ním neměl okamžitý úspěch, ale nakonec se jeho zbraň stala nejprodávanější své doby a jeho jméno „Colt,“ synonymem pro tyto krasavce s pěti či šesti náboji ve válci.


Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Fotografie byla pořízena v listopadu 1942 v lese u města Rukajärvi v západní Karélii. Právě tady vedla fronta mezi sovětskou a finskou armádou. Finové zde chytili špiona a rozhodli se jej popravit. On se však při popravě smál.

Kennedyho před Japonci zachránil kokosový ořech

Kennedyho před Japonci zachránil kokosový ořech

Krátký život prezidenta J.F. Kennedyho mohl být ještě kratší, když jako pouhý poručík Kennedy velel za druhé světové války torpédovému člunu PT 109, který hlídkoval u Šalamounových ostrovů. Život mu také pomohl zachránit obyčejný kokosový ořech.