Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Výročí 70ti let od Operace Market Garden

17. září 2014 Top Banner 660x132

Operace Market Garden byla největší výsadková vojenská operace v dějinách, uskutečnila se v září 1944 ve druhé světové válce u nizozemských měst ArnhemuNijmegenu. Prvním cílem bylo obsazení řady důležitých mostů přes ramena řeky Rýna dalších míst v Němci okupovaném Nizozemsku za pomoci mohutného nasazení výsadkářů a techniky shozené napadácích do týlu nepřítele (část Market). Následovat měl přesun spojeneckých motorizovaných a tankových oddílů od belgických hranic na výsadkáři zajištěná místa (část Garden). Úspěšně provedená operace by Spojencům umožnila obejít ze severu Siegfridovu linii, proniknout na německé území, rychle Německo porazit a ukončit tak válku ještě v roce 1944.

Výročí 70ti let od Operace Market GardenVýročí 70ti let od Operace Market Garden

Přestože byla operace zahájena úspěšně obsazením mostů, výsadkáři se střetli s nečekaně silnými a dobře organizovanými německými jednotkami – jednak se zálohami západní fronty, jednak s elitními bojovými formacemi, které si zde odbývaly reorganizaci a doplňování po dlouhém nasazení na východní frontě. Navíc spojenecké pozemní síly postupovaly pomalu, nedokázaly k mostům dorazit podle plánu a klíčový nejsevernější most v Arnhemu se udržet nepodařilo.

Rýn tak zůstal překážkou až do března 1945. Porážka spojenců u Arnhemu je považována za poslední velké vítězství Němců během bojů na západní frontě.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

Výročí dne D

Výročí dne D

Dnes je to přesně 71 let

Na život a na smrt - Operace Red wings

Na život a na smrt - Operace Red wings

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým SEALs s úkolem pozorovat aktivitu povstalců v oblasti. Následný vývoj situace způsobil, že pouze jediný člen tohoto týmu přežil a celá oblast se stala dějištěm bitvy mezi americkými jednotkami a povstalci. Svědectví …


Československá operace Pouštní bouře

Československá operace Pouštní bouře

Rada bezpečnosti OSN v roce 1990 odsoudila zákeřnou a brutální agresi Iráku proti Kuvajtu. Vznikla koalice 28 států, jejichž jednotky se vydaly do ohrožené oblasti v Perském zálivu. V září 1990 vyslovila také tehdejší ČSFR souhlas s účastí protichemické jednotky v zálivu. ... a tak začala první za…

Operace Dynamo a Dunkerský zázrak

Operace Dynamo a Dunkerský zázrak

Operace Dynamo, která byla pojmenovaná podle místa, odkud se řídila – to jest místnost hradu Dover, byla nevídanou evakuací statisíců spojeneckých vojáků z přístavu Dunkerque. Spojencům se povedlo evakuovat 85% obklíčených jednotek.