Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

19. říjen 2016 Top Banner 660x132

Letecký výsadek, který provedlo americké letectvo se úplně nepovedl. Tři vozidla HMMWV padalo několik set metrů volným pádem přímo na zem. Vozidla byla shozena nad Německem, kde cvičení také probíhalo a jak je vidno, několik aut hned mohli odepsat.

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrůVýsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Výsadek pravděpodobně proběhl z letounu Lockheed Martin C-130J Super Hercules, tento model je na takovéto aktivity přímo konstruován. Super Hercules byl vyvinut americkou společností Lockheed Martin a je to jediný model z rodiny C-130, který je v současnosti stále ve výrobě. C-130J je hornoplošník s rozpětím křídel 40,41 m. Délka trupu je 29,79 m, v případě prodloužené verze (C-130J-30) je to až 34,69 m. Letadlo unese 92 vojáků s výstrojí, 64 výsadkářů, 74 nosítek s pacienty, 6 palet nákladu nebo 2 vozidla HMMWV. Užitečné zatížení verze C-130J-30 je 128 vojáků s výstrojí, 92 výsadkářů, 97 nosítek s pacienty, 8 palet nákladu a 3 vozidla HMMWV.

No a to co padalo dolů, nebyly nic jiného než vozidla HMMWV, slangově Humvee. Vozidlo začalo vznikat v roce 1979, kdy americká armáda vydala oficiální požadavky na nový terénní automobil, který měl nahradit již nepostačující Jeepy Willys a různá konverze civilních vozidel. Zakázku nakonec získala firma AM General a Humvee začala sloužit v americké armádě v roce 1985. Jeho vývoj stále pokračuje. Mimochodem cena jednoho vozidla (z roku 2011) je skoro 5,5 miliónů korun.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

Výsadek z vrtulníku rovnou do moře

Výsadek z vrtulníku rovnou do moře

Voda je rozčeřená od lopatek obrovského vrtulníku Stallion a hladina je jen pár metrů pod mariňákem. Prvně letí člun Zodiac a pak za ním hnedka jeho posádka. Piloti přidržují borce u výskoku, není to žádná hračka. Povedení video přímo ze cvičení.

Humvee - zkomolené vozidlo

Humvee - zkomolené vozidlo

HMMWV zkratka v češtině: Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo. Ozbrojené síly USA jich mají přes 30 tisíc a AČR vlastní 5 vozidel a 16 je půjčeno od Američanů. Asi taky známe civilní verzi Hummer, ta je na trhu jenom díky Arnoldu Schwarzeneggerovi. Další info v článku.


Letecký shod vozidel Humvee - měkké přistání nečekejte

Letecký shod vozidel Humvee - měkké přistání nečekejte

Kluci z amerického letectva natočili povedené záběry vzdušného vysazení osmi vozidel Humvee. Můžete pozorovat co si takové vozidlo zažije, když se povolí zajištění a pomalu vypadne z nákladního prostoru letadla C-17. Povím vám, měkké přistání to tedy není.

NOVÁ STŘELNICE s dráhou 300 metrů 30 MINUT OD PRAHY

NOVÁ STŘELNICE s dráhou 300 metrů 30 MINUT OD PRAHY

Střelnice Oleško je venkovní komerční střelnice v blízkosti Prahy, na které se nacházejí dvě nezávislá střeliště s proměnlivou dálkou střelby, určená pro střelbu ze střeleckých stanovišť umístěných v libovolném místě výstřelného prostoru, a to s omezením balistického výkonu náboji s jednotnou střelo…