71. let od konce Druhé světové války v Evropě

 08. 05. 2016      Military Články

Dnes si připomínáme 71. let od ukončení bojů druhé světové války v Evropě. Od roku 1989 slavíme konec války 8. května, jako Den vítězství v Evropě. Předtím se slavilo i 9. května v souvislosti s osvobozením Prahy, ostatně v Moskvě je tomu tak dodnes při oslavách konce Velké vlastenecké války. Definitivní tečku za druhou světovou válkou ale představuje až kapitulace Japonska z 2. září 1945.

Oficiálním koncem druhé světové války v Evropě byl okamžik, kdy vstoupila v platnost německá kapitulace, to znamená půlnoc z 8. na 9. května 1945. Ovšem v samotné Evropě klid zbraní nastupoval v různé době. V Jugoslávii se například bojovalo ještě 14. května. U nás docházelo k bojům ještě 12. května. A poslední německá jednotka kapitulovala až počátkem září na Špicberkách.

mapka

V Československu se konec války dlouho připomínali až 9. května, tedy den kdy vstoupila Rudá armáda do Prahy. Po roce 1989 se oslavy konce války přesunuly na 8. května, datum kdy začala platit kapitulace Německa.

V Česku ale nenastal konec války ani 9. května, kdy padly poslední výstřely v Praze. Ještě se bojovalo v jižních Čechách, především v prostoru Milín, Čimelice, Březnice, kde docházelo k regulérním vojenským střetům až do rána 12. května.

Druhá světová válka dále probíhala v Asii a právní stav ukončení války nastal až 2. září s podpisem kapitulace Japonska. Samotná japonská vojska pak kapitulovala v Singapuru teprve 12. září. A poslední japonští bojovníci bojovali až do 70. let – poslední císařský voják se vzdal asi v roce 1975.

nagasaki(Atomový hřib nad japonským městem Nagasaki, několik okamžiků po výbuchu)

Návrat k mírovému životu ale v květnu nenastal. Sice skončila válka v Evropě, ale obnovená československá armáda naopak vyhlásila mobilizaci a začalo obnovování předválečných struktur. Branná pohotovost státu tak skončila až poslední den roku 1945. Teprve pak nastává demobilizace a návrat k mírovému životu.

My dnes už můžeme být jenom rádi, že v Evropě máme tak dlouho trvající mír, který je opravdu ojedinělou věcí. Všechny čest veteránům a ať jejich daň, kterou zaplatili pro svobodu nás, jejich potomků není nikdy zapomenuta...

 autor: Redakce