Adelbert „Bert“ Waldron III - osm výstřelů, osm zářezů

 23. 07. 2017      Military Články

Adelbert „Bert" Waldron III. se narodil 14. března 1933 ve Virginii a původně narukoval k námořnictvu, u kterého sloužil dvanáct let. V roce 1968 ale nastoupil do americké armády, vyměnil vodu za souši a byl vyslán do aktuální konfliktu – války ve Vietnamu.
Dlouho to netrvalo a zjistilo se, že jde o vynikajícího střelce a byl odeslán do sniperské školy. Zde se projevila jeho ohromující zručnost se zbraní a co je u odstřelovače asi nejdůležitější, extrémní přesnost při střelbě na velkou vzdálenost. Za dobu své mise ve Vietnamu, bavíme se o osmi měsících, dokázal Bert nashromáždit 109 potvrzených zásahů.


Bert při střelbě

Za své bojové činy byl dekorován 2 x Záslužným křížem, což je druhé nejvyšší vyznamenání USA (!), 1 x Stříbrnou hvězdou, 3 x Bronzovou hvězdou a jednou Prezidentskou citací. Jako zbraň používal útočnou pušku M-14, což se mezi snipery moc nenosilo, se svou kovovou milovanou docílil zásahů, jaké nedokázali mnozí nastřílet ani ze speciálně upravených zbraní.
Bylo nebylo, jednou takhle ve Vietnamu... Byl Adelbert „Bert" Waldron přidělen jako odstřelovač na hlídkovou loď na řece Mekong. Lodě vykonávající hlídkovou službu byly opakovaně v různých místech ostřelovány vietnamským odstřelovačem z ukryté pozice a téměř každý výstřel znamenal pro jednoho Američana cestu domů v igelitovém pytli s visačkou KIA (zabit v akci). Plavba probíhala klidně, slunce svítilo, voda šplouchala, prostě rutina. Když tu najednou prásk! Výstřel a o palubu člunu cvrnkla kulka.

Klasická americká hlídokovací loď

Posádka člunu se bleskově ukryla, jenom náš hrdina „Bert" chytil svoji M-14ku a oko přitiskl na optiku. Ve vzdálenosti 900 metrů našel ho našel, nepřátelského odstřelovače ukrytého v koruně palmy. Jakmile v okuláru srovnal cíl, zmáčkl spoušť. Tělo padající z koruny palmy bylo dostačujícím potvrzením Waldronova mistrovství. Zní to jako z akčního filmu, ale opravdu se to stalo. Bert dokázal první ranou na 900 metrů z paluby houpající se lodi zabít nepřítele!

Další story k večernímu ohni. Dne 30. ledna 1969 ve 20:00 hod, severovýchodně od Bien Tri, hlídal Bert Waldron se svým pozorovatelem obyčejnou křižovatku dvou cest. Najednou, vietnamští vojáci blížící se ke křižovatce. Proběhlo spojení s dělostřelectvem, odpověď na dělostřeleckou podporu byla však negativní, v zóně se nacházelo příliš mnoho civilních cílů. Vhodný okamžik pominul a Vietnamci byli pryč. Bert tedy čekal dalších 12 hodin na místě až do druhého dne ráno, kdy se po cestě ke křižovatce blížila šestnáctičlenná skupina Viet-Kongu. Na vzdálenost 500 metrů zahájil Bert Waldron palbu a osmi výstřely osm „vécéček" zabil. Zbytek zmizel v džungli a Waldron se svým pozorovatelem se z pozice stáhli.

Tak, jak rostl Waldronův „účet" a připočítával si další zářezy, rostla i jeho proslulost mezi nepřáteli. Začal používat pseudonym "Daniel Boone". Netrvalo dlouho a Severovietnamci na odstřelovače Daniela Boona vypsali odměnu 50 000 $. Tu si ale nikdo nikdy nevybral a Bert Waldron se vrátil šťastně domů v červenci roku ´69. Krátce nato začal pracovat jako instruktor střelby ve vzdělávacím programu pro elitní střelce ve Fort Benning. V březnu 1970 se rozhodl opustit armádu a vstoupil do společnosti MAC (Military Armament Company). O své kariéře odstřelovače nikdy neposkytl žádný rozhovor a odmítal své zážitky publikovat knižně. Zemřel 18. října 1995 v Kalifornii ve věku 62 let v naprosté anonymitě.Adelbert „Bert" Waldron III

 autor: vojín Karel