ADS – zbraň, která paralyzuje vlnou horka

 01. 05. 2018      Military Články

Active Denial System je tzv. neletální (nesmrtící) zbraň přezdívaná také „horký paprsek". ADS je zbraň určená na ovládání lidského davu. Za úkol má svým soustředěným silným paprskem milimetrových vln způsobovat lidem bolest, díky které se dají na ústup. Aktivace zbraně je také nazývána „goodbye efekt". Byla vyvinuta odborem armády pro nesmrtící zbraně.

 Active Denial System5

ADS pracuje se silnými elektromagnetickými impulsy v podobě vysokofrekvenčních milimetrových vln soustředěných do relativě úzkého paprsku. Operátor zbraň ovládá pomocí joysticku, který řídí i otočný emitor. AD systém pracuje s vlnami o frekvenci 95 Ghz.

Active Denial System4

Active Denial System je považován za nejbezpečnější nesmrtící zbraň, která byla za poslední desítky let vyrobena. Podle informací je bezpečná díky využití mrkovln o výrazně vyšší frekevenci, která neproniká tak hluboko, aby způsobila nějaké trvalé následky. Její účinek je ale tak odrazující, že bezprostřední instinkt velí člověku utéct. Dosah zbraně činní zhruba 1000 metrů.

Active Denial System 3

Jak ADS funguje

Princip zbraně je jednoduchý. Vysílané vlny zahřívají molekuly vody v kůži, čímž je způsobena zasažené osobě nesnesitelná bolest, které ovšem nezanechá žádné trvalé následky, alespoň podle tvrzení armády a výrobce. Navíc má zbraň také automatickou pojistku, která zářič vypne již tři vteřiny po spuštění. Podle všeho jsou tři vteřiny maximální bezpečná doba vysílání vln. A právě pro potenciální nebezpečí ozáření trvajícího déle než tři vteřiny, což by mohlo být pro zdraví jedince nebezpečené, je často ABS terčem kritiky. Nejenže někteří výzkunící tvrdí, že se u ozářených lidí může rojevit rakovina či jiná onemocnění. ABS může být podle nich také hrozbou pro osoby s kardiostymulátory či piercingy.

 autor: Tereza