Agent Orange

 19. 05. 2017      Military Články

Spojené státy americké používali ve Válce ve Vietnamu směs dvou herbicidů - 2,4-dichlorfenoxyoctové kyseliny a 2,4,5-trichlorfenoxyoctové kyseliny, která nesla kódový název Agent Orange.

01

Rozprašování defoliantů z vrtulníku UH-1D na hustou džungli v oblasti delty řeky Mekong

Smyslem této látky bylo defoliantovat určité území – zničit stromy, keře a celkově celou vegetaci a umožnit tak svým vojákům snáze bombardovat a posupovat v daném území. Prvně herbicidy použili Britové během Malajské krize, neboť použití takovýchto prostředků bylo uznáno jako legální způsob vedení taktického boje. USA tedy považovaly nasazení Agent Orange jako precedens.

02

Další z náletů v rámci operace Ranch Hand, letoun je Fairchild C-123 Provider

Agent Orange byl rozprašován z letadel, vrtulníků a někdy i pozemních vozidel na území jižního Vietnamu v těch oblastech, kde byl výskyt partyzánských jednotek a kde vedly zásobovací trasy. Podle výzkumů se odhaduje, že celkově bylo mezi lety 1961 až 1971 použito 70 tisíc tun těchto defoliantů (prostředků na opadávání listí). To by nebylo tak závažné, kdyby vedlejším produktem nebyl dioxin TCDD, což je vysoce toxická látka dostávající se do těla vdechnutím, v potravě nebo skrze pokožku, způsobující záněty kůže, respirační a reprodukční problémy, a která nápadá oči, játra a ledviny. Takto se do prostředí dostalo přes 150 kg tohoto dioxinu TCDD, který je smrtelný při 20 μg/kg.

03

Následky dopadají například takhle

Asi 3,100,000 hektarů (17,8%) z celkově zalesněné plochy Vietnamu bylo zničeno, nebo silně poškozeno. Stejně tak vymřelo zhruba 80 % savců a ptáků, oproti nezasaženým lesům.
Zároveň byly tězce zasaženy milióny obyvatel Vietnamu. Následky expozice zahrnovaly rakovinu, mentální postižení, defekty pokožky, neurologické defekty a vrozené malformace a novotvary u nově narozených. Látka jim poškodila přímo genetickou výbavu, proto se oběti trpící těmito příznaky rodí dodnes.

04

a takhle se postižené děti se rodí do dnes (fotografie z roku 2004)

Agent Orange byl ovšem oboustrannou zbraní. Americké velení tvrdilo svým vojákům, že tento herbicid je neškodný, avšak delší expozice i v menších dávkách způsobuje podobné potíže, objevily se podobné příznaky (neplodnost, rakovina prostaty, děti s vrozenými vadami) i u amerických vojáků.

05

..a nebo takhle (Major Tự Đức Phang)

Jedna ze složek Agent Orange se vyráběla v Československu, přesněji v chemičce Spolana Neratovice. Ta byla dodávaná na americké letecké základy ve Vietnamu, kde se z toho míchal Agent Orange. V Neratovicích při výrobě onemocnělo během chvíle několik zaměstnanců a tak byla výroba v roce 1968 přerušena.

06

Nepoužité 200 litrové barelly Agent Orange naskladněné na atolu Johnson (1973)

Pokud ovládáte angličtinu, doporučujeme toto video