AK-107 povedený model se systémem vybalancované automatiky

 04. 06. 2016      Military Články

Útočná puška AK-107 byla druhým zástupcem iževské zbrojovky v konkursu ABAKAN. Prototyp byl postaven a úspěšně odzkoušen už na konci 60. let pod názvem AL-7. Používá stejný princip "sbalancované automatiky" jako AEK-971 podle patentu firmy Haemmerli. Pokud je velkou předností AEK-971 kompaktní a nerozebiratelná konstrukce mechanismu, trumfem iževské zrojovky byla vysoká dědičnost součástek se všemi ostatními modely řady AK 100.

sasas
AK-107 - neúplná rozborka

Tak bylo možné vyzbrojit celou divizi několika různými zbraněmi od útočné pušky se skládací pažbou a krátkou hlavní pro posádky obrněných vozidel přes ekvivalent AK74 pro motostřelce a dělostřelce, až po průzkumníky a SPECNAZy se speciálními AK-107. Zaměnitelnost společných náhradních dílů, skupin a montážních přípravků je nesporná technická a hlavně ekonomická výhoda. Tento systém by také umožnil pouze částečné přezbrojování jednotek pomalejším tempem, podle aktuálních potřeb.

vvvv
při střelbě se uplatní BARS

Zbraň používá princip vybalancované automatiky - plyny z hlavně neudělí impuls pouze plynovému pístu a závěru směrem vzad, ale současně také kinematicky svázanému protizávaží směrem vpřed. Podobný systém používá také puška AEK-971. AK-108 je provedení v ráži 5.56x45 mm NATO. AK tentokrát neznamená Avtomat Kalašnikova, ale Alexandrov/ Kalašnikov. Jak se dozvíte na videu (jestli umíte anglicky) tak střelba z této pušky díky BARS (Balanced Automatics Recoil System) je příjemnější a dovoluje i střelbu ve větších dávkách. Nejedná se ovšem o nějakou novinku, systém byl vyvinut Peterem Andrejevičem Tkačevem, ruským zbrojním inženýrem a objevil se již v roce 1965 na útočné pušce AO-38.

 autor: Redakce