Aktuálně - Armádu čeká zbrojení

 20. 01. 2016      Military Články

Česká armáda se „přepne“ do zbrojícího módu. Zhoršující se situace ve světě je důvodem, proč její rozpočet do roku 2020 má vzrůst na zhruba 70 miliard korun z letošních 47,5. Vojáci mají dostat novou techniku, které bylo poslední léta pomálu. Armáda chystá zbrojení za zhruba 150 miliard korun.
Oblast, na kterou se chce AČR výrazně zaměřit, jsou vzdušné síly. V Česku se boudou cvičit i zahraniční piloti a to jak na vrtulnících, tak na Gripenech. Počítá se se středoevropskými letci a Švédy.
Budou se rozšiřovat řady profesionálních vojáků, nyní má kolem 22 tisíc profesionálů, cílem je 27 tisíc. Některé naše útvary jsou totiž jen z poloviny obsazené a tudíž v boji nenasaditelné - rozhodně ne v prostředí, kde je potřeba rotace vojáků a nahrazování ztrát.
Český obranný rozpočet nyní roste vysokým tempem - podle ministra obrany Stropnického meziročně o 9,5 % až ke hranici dvou procent HDP, k němuž jsme se mimochodem zavázali v roce 2004, když jsme vstoupili do NATO. Nyní Česko dává na obranu jen něco málo přes jedno procento HDP.

Pro srovnání:

  • Česká republika dává přesně 1,08 % HDP na obranu. Mezi zeměmi NATO je to podprůměr (až 19. místo).
  • Nejvíce v poměru k HDP dávají na obranu klasicky Rusko (4,4%), USA (4,1 %) a Británie (2,4 %)
  • Alianční závazek dvou procent plní Řecko a Estonsko, blízko jsou i Francie, Turecko a Polsko

Odborníci upozorňují, že armáda by měla problémy takové kvantum peněz vstřebat během krátké doby, reálně se investice dokončí do roku 2030. Na druhou stranu rok 2030 je relativně daleko k tomu jak rychle se mění situace v Evropě a na Blízkém východě.

Za cca 150 miliard si naše AČR pořídí také:

  • za cenu do 200 milionů korun pořídí 2 500 přístrojů nočního vidění
  • obrněné transportéry Pandur
  • Děla s dostřelem 40 kilometrů
  • samohybné minomety
  • dvanáct ozbrojených víceúčelových vrtulníků
  • nové bitevní helikoptéry (náhrada dnešních ruských Mi-24/35)

Na zemi pak armádu čeká vyřazení letitých náklaďáků Praga V3S a sovětských pásových bojových vozidel pěchoty BVP. Vojsko chce dokoupit stovku nových tatrovek a také kolem čtyř desítek obrněnců Titus, vozidel z kategorie MRAP, která jsou odolná proti nástražným systémům a léčkám.
Ačkoliv se na Ukrajině ukázalo, že tank T-72 nezadržitelně stárne, česká armáda si tři desítky provozovaných strojů plánuje ponechat minimálně do roku 2030 s tím, že se rozhodne o jejich náhradě či modernizaci.

 autor: Redakce