Americká námořní pěchota přezbrojuje

 16. 01. 2018      Military Články

Velitel USMC (United States Marine Corps, tedy americká námořní pěchota) generál Robert Neller nedávno potvrdil, že Heckler & Koch M27 se stane novou služební pěchotní puškou této ozbrojené složky americké armády, přičemž v této roli má postupně zcela nahradit pušky M16A4 i M4A1. Nákup nových pušek je součástí široké modernizace výzbroje USMC, v jejímž rámci dojde kromě zbraní i k výměně komunikačního vybavení, neprůstřelných vest, tlumičů nebo noktovizorů.

m27

Příslušník USMC se účastní střeleb s novou M27 IAR.

M27 IAR (Infantry Automatic Rifle) je automatická puška ve standardní ráži 5.56x45mm, vzniklá mírnými úpravami známé HK416. Puška HK416 pak vychází z AR15, nicméně na rozdíl od ní využívá pístového systému a je vybavena plovoucí hlavní. Původní myšlenka americké námořní pěchoty spočívala v nákupu několika tisíc kusů této zbraně, které měly částečně nahradit lehké kulomety M249. Od roku 2011 tak bylo nakoupeno a k různým jednotkám USMC distribuováno 6500 kusů této zbraně. Následovalo samozřejmě testování v poli i bojové nasazení v Afghánistánu, přičemž mariňáci si zbraň rychle oblíbili pro její přesnost a spolehlivost. Výsledkem tak bylo poměrně nečekané rozhodnutí postupně přezbrojit všechny příslušníky USMC.

m27afg

Americký mariňák vybavený novou zbraní v Afghánistánu.

Kromě standardních M27 IAR začala v minulém roce námořní pěchota zařazovat do služby i variantu M38 DMR (Designated Marksman Rifle), což je verze pro ostrostřelce, vybavená puškohledem Leupold TS-30A2 Mark 4 MR/T s variabilním zvětšením 2.5x-8x. Nedávno americká námořní pěchota oznámila zájem nakoupit 50000 kusů zbraní obou variant, přičemž v první řadě mají být přezbrojováni ženisté a týmy palebné podpory, následně pak i řadoví mariňáci. Dle dostupných informací by měla jedna zbraň stát cca 3000 dolarů, tedy kolem 80000Kč. Zajímavostí pak je, že označení M27, resp. M38 vznikla na základě toho, která jednotka dotyčnou zbraň obdržela k ozkoušení jako první; M27 v prvopočátku testoval dostal batalion 2/7 (2nd Battalion, 7th Marines), zatímco M38 batalion 3/8 (3rd Battalion, 8th Marines).

HK416 tak opět dokázala, že díky svojí kvalitě a v důsledku i oblíbenosti u ozbrojených složek přestavuje pro známou zbrojovku Heckler & Koch trefu do černého; po zakázce pro francouzskou armádu teď přichází další, ještě větší zakázka pro jednu z nejznámějších ozbrojených složek na světě, americkou námořní pěchotu...

 autor: Griffon