Americká pěchota se dočká nové generace kulometů

 16. 07. 2018      Military Články


V rámci programu nazvaném Next Generation Squad Weapon americká armáda stále hledá novinky v oblasti palných zbraní pro svá pěchotní družstva. Americká armáda díky podprogramu známému jako NGSAR (Next Generation Squad Automatic Rifle) nahradí lehké kulomety M249.

kulomet M249

Kulomet M249

Otázkou výměny zbraní M4, M16 za novinky se americká armáda zabývá již řadu let. Nicméně až v současnosti bylo navrženo takové vylepšení samotných zbraní, do kterého je armádní velení ochotno investovat miliardy dolarů. Řeč je samozřejmě o přezbrojení celé armády. Přitažlivou myšlenkou je možnost v budoucnu využívání tzv. teleskopické munice, která je oproti standardní munici menší a lehčí. V rámci programu NGSW Armáda Spojených států amerických hodlá vyvinout a následně i zařadit do výbavy zbraně využívající výše zmíněnou teleskopickou munici.

Řeč je v současné době hlavně o lehkém kulometu NGSAR. Pentagon nedávno vybral několik společností, jejichž úkolem je do dvanácti měsíců americké armádě dodat jeden prototyp kulometu NGSAR, vhodný zaměřovač a dva tisíce nábojů. Jedná se o společnosti AAI Corporation/Textron Systems, General Dynamics-OTS, PCP Tactical, Sig Sauer a FN America. Finální požadavky na samotný kulomet ovšem americká armáda upřesní během testování.

munice

Teleskopická munice

V zadávacím dokumentu jsou zatím uvedeny požadavky, že NGSAR musí „kombinovat palebnou sílu a dostřel kulometu s přesností a ergonomií útočné pušky, což přinese zlepšení v oblasti přesnosti, dosahu a smrtícího účinku. Zbraň bude lehká a díky použití velmi lehké munice se zvýší mobilita, přesnost střelby a schopnost přežití vojáků."

Váha nového NGSAR kulometu by se měla pohybovat pod hranicí 5,44 kg, a to včetně popruhu, dvojnožky a tlumiče. Váha samotného zaměřovače nesmí překročit 1,36 kg. Podle požadavků by kulomet měl měřit maximálně 889 mm. Rychlost palby kulometu by měla být 60 ran za minutu, a to po dobu 15 minut bez výměny hlavně. Důležité pro americkou armádu je i perfektní ovladatelnost zbraně, to znamená, že ve stoje musí voják bez problému zasáhnout standardní NATO terč (E- Type) nejdéle do 4 sekund. Co se munice týká, armáda uvedla požadavek, že muniční hmotnost musí být o 20 % menší, než tomu tak bylo do současnosti. Řeč je tedy o teleskopické munici.

kulomet LSAT

Kulomet LSAT

Je veřejně známo, že největší šanci na vítězství má společnost Textron, a to díky tomu, že již pro americký program LSAT (Lightweight Small Arms Technologies) vyvinula teleskopickou munici standardní ráže 5,56 mm a 7,62 mm, ale i netradiční ráže 6,5 mm. Program na výrobu teleskopické munice byl odstartován již v roce 2004. Od té doby společnost také začala pracovat na vývoji nového lehkého kulometu LSAT.

V současnosti zatím nebyly nikde rozšířeny informace, zda je kulomet určen pro ostrostřelce, či běžnou pěchotu. Do služby by zbraně měly být zavedeny do roku 2020.

 autor: Tereza