Americké námořnictvo upravuje své ponorky, aby byly vhodnější pro ženy

 20. 04. 2017      Military Články

Každá ponorka ve službách námořnictva Spojených států amerických byla vždy designována v jednotném duchu - a sice v tom, že bude používána muži. 

01

Poručíci Amber Cowan a Megan Bittner

To se však má změnit. Od roku 2010 je povoleno sloužit ženám na ponorkách a s tím souvisí problém jejich tělesné stavby a rozdílného duševního charakteru. Proto se námořnictvo Spojených států rozhodlo, že všechny konstrukce budoucích ponorek budou brát zřetel na ženskou posádku.

02

Ženám na ponorkách nejvíce vadí minimum soukromí

Inženýři proto hodlají přidávat více místností a koupelen s cílem vytvořit oddělené prostory pro muž a ženy a hodlají tak posádce dát více soukromí. Stejně tak mají v plánu snížit výšku usazování ventilů a ty by měly jít i snáze otočit. Jednou z dalších úprav mají být například schůdky před tříúrovňovými poschoďovými postelemi.
První ponorkou, která by měla tyto nové vymoženosti obsahovat, by měla být USS New Jersey. Ta započne svou službu v roce 2021. US Navy zatím přiznává, že přesně neví, kolik tyto úpravy budou stát.

03

Fotografie z měsíční schůze Námořní ponorkové ligy, která objasňuje důležitost ponorek jako součást národní obrany

V současnosti slouží na amerických ponorkách zhruba 130 žen, ale očekává se, že během několika let se toto číslo vyhoupne na několik stovek.