Americké ozbrojené síly mají být vybaveny novými služebními zbraněmi

 03. 05. 2018      Military Články

Všechny armádní americké složky mají být v blízké době vybaveny novou zbraní Sig Sauer M17.Podle dostupných informací byla M17 vyvinuta podle empirií vojáků sloužících v Iráku a Afghánistánu. Střelba z blízka by měla s touto zbraní nabrat úplně jiný ráz.

sigsauer3

Upravená verze zbraně SIG Sauer P320 vyhrála v lednu minulého roku soutěž XM17 Modular Handgun System. Následně však byla zbraň označena jako M17. Zbraň podle všeho nejlépe splňovala požadavky, které americká armáda udala. První, kdo si mohl zbraň vyzkoušet, byli členové 101. výsadkové divize.

„Dodá to jinou dynamiku do boje na blízko," tvrdí seržant Andrew Flynn, zbrojíř 101. Výsadkové divize pro blog časopisu nationalinterest. Sig Sauer M17 je ráže 9 milimetrů a zásobník je buď na 17 či na 21 nábojů. Váha zbraně je pouhých 836 gramů. Nová zbraň je obohacena i o mnoho inovací. Novinkou je například vyhazování nábojnic, které by nemělo rušit střelce při míření a oslepovat jej. Díky novému vyhazování náboje je pro vojáky také možné střílet oběma rukama, to znamená z levé i z pravé. Inovací jsou i nove řešená mířidla. Rozhodně k zahození není ani indikátor náboje v hlavni.

sigsauer4

Součástí zbraně je i mnoho přídavných komponentů jako jsou přídavné rukojeti a snadno upevnitelné pažby či svítilny nebo speciální mířidla. Zbraň jako taková se liší svou ergonomií držení ale také lehkou konstrukcí. Zbraň má navíc malý zpětný ráz, což usnadňuje přesnou střelbu, ale hlavně střelbu z jedné ruky, což u předchozí služební zbraně Berreta M9 nebylo příliš snadné.

„S touto zbraní můžeme dělat to, co bylo s Berretou prakticky nemožné," sděluje mluvčí 101. výsadkové divize podplukovník Martin O'Donnell a dodává, že „díky novým mířidlům se skvěle míří v noci. Skvělé je možnost střílet pravou nebo levou rukou. Zbraň nekope a dobře se ovládá. Boj v uzavřených prostorách bude daleko snazší."

Samozřejmě nejsou všechny ohlasy k této zbrani růžové. Objevily se i stížnosti, že zbraň nepracuje tak, jak má s náboji staršího typu a občas je i vyhazuje zcela nepoužité. Tudíž se teprve ve službách americké armády ukáže, kde je pravda a jestli zbraň splňuje přesně to, co výrobci slibují.

Za zbraně by americká armáda měla utratit 580 milionů dolarů. Americké ozbrojené síly by měly obdržet 421 tisíc Sig Sauer M17. Z toho by letectvo mělo obdržet 130 tisíc a námořnictvo dostane 61 000 kusů menší kompaktní verze a Námořní pěchota 35 000 M 17.

 autor: Tereza