Americký zajatec ve Vietnamu hrál pitomce, ven ho pustili pro blbost

 15. 05. 2016      Military Články

Dough Hegdahl sloužil na válečné lodi USS Canberra. V noci 6. srpna 1967 loď bombardovala severovietnamské pobřeží a Dough velmi neprozřetelně vylezl nad zábradlí na palubě, aby lépe viděl na dopady střel. Výstřel z děla ho ale shodil do moře.  Plaval ve vodě 12 hodin, než ho vytáhl kambodžský rybář. Byl na něj sice milý, ale přesto ho předal Vietnamcům. Ti Dougha napřed zmlátili do bezvědomí a pak převezli do nechvalně známého zajateckého tábora přezdívaného Hanojský Hilton.

Když svým věznitelům při výslechu vypověděl svůj příběh, odmítali mu uvěřit. Něco tak hloupého by přece nikdo neudělal. Měli ho za tajného agenta nebo člena nějakého výsadku speciálních sil. Názor vyšetřovatelů, že je pitomec, mu vnuknul spásnou myšlenku. Bude tedy pitomec. Trvalo to několik dní výslechů a mlácení, než Vietnamci uvěřili, že je skutečně zcela hloupý námořník, který spadl do vody. Brzy ho vyzvali, aby napsal protiamerický dopis, který by použili k propagandě. Dough nadšeně souhlasil, ale prohlásil, že neumí číst ani psát. Vietnamci mu přidělili vězně, který ho měl naučit číst a psát. Brzy ale došli k závěru, že Dough je ztracený případ a nic se nenaučí. Dostal vietnamskou přezdívku znamenající Neuvěřitelný hlupák.

HH
(Hanojský Hilton)

Vězni brzy poznali potenciál, který jim hlupák Dough nabízel. Dokázal dělat drobné sabotáže, ze kterých ho nikdo nepodezíral. Měl tak dobrou paměť, že se dokázal naučit jména všech 256 zajatců v táboře. Aby se je naučil odříkat, zařadil je do známé písničky pro děti  McDonald farmu měl…

Vietnamci se nakonec rozhodli, že Neuvěřitelného hlupáka propustí. Nepříteli nemohl být k žádnému užitku a humanitární gesto by mohl ocenit svět. Dough se ale zdráhal. Být propuštěn dříve než ostatní zajatci mu nepřišlo správné, navíc doma by se na něj mohli dívat jako na zbabělce. Ostatní ho ale přesvědčili, že informace, které má v hlavě jsou cenné a mohou pomoci.

prisoners
(Američtí piloti po pobytu v Hanojském Hiltonu)

To se skutečně stalo. Po návratu byl poslán do Paříže, aby přímo na místě vyjednávání konfrontoval Severovietnamskou delegaci s tím, co věděl. Šlo zejména o osud vojáků, o kterých Vietnamci oficiálně nic nevěděli, přestože byli zavřeni v Hanojském Hiltonu. Vyjednavači byli postaveni před tvrdou pravdu, když jim ji sdělil někdo, kdo byl před několika měsíci zavřen na tomtéž místě. Světlo světa tak spatřily i informace o brutálním mučení, kterého se Vietnamci dopouštěly. Svět se o nich dozvěděl díky Neuvěřitelnému hlupákovi Doughu Hegdahlovi.

 autor: Redakce