Amerika dodá Saudské Arábií zbraňové systémy za 2,6 biliónu korun!

 21. 05. 2017      Military Články

Americký prezident Donald Trump právě podniká zahraniční cesty napříč světem a jeho první destinací byla Saudská Arábie. V hlavním městě Rijádu se sešel se saudským králem Salmán bin'Abd ul-Azíz as-Saúdem, se kterým podepsal dodávku zbrojních systémů do Saudské Arábie v hodnotě 2,6 biliónu korun. Saudská Arábie patří do největších dovozců zbraňových systémů (společně například s Indií, Čínou, Austrálií či Tureckem).

01

Donald Trump se saudským ministrem obrany v Oválné pracovně

Saudové tak od Američanů nakoupí především tanky Abrams, helikoptéry Blackhawk, bojové lodě, protiraketové systémy, radary, komunikační a kyberbezpečnostní technologie. Pokud se tato situace uskuteční, bude se jednat o největší jednorázový nákup zbraní v historii Spojených států amerických. Lockheed Martin, Raytheon a General Dynamics jsou firmy, které budou většinu zboží dodávat.

03

Smlouvu s firmou Lockheed Martin vyjednal poradce v Bílém domě Jared Kushner

Američané zároveň počítají s tím, že v budoucích deseti letech uzavřou se Saudskou Arábií další zbrojní dohody v hodnotě 350 miliard dolarů, což dělá zhruba 9 biliónu korun. Podle oficiálního amerického vyjádření tento obchod „prokáže odhodlání spolupracovat se Saudskou Arábií a zároveň to podpoří desítky tisíc nových pracovních míst v americkém zbrojním průmyslu."

02

Přivítání na letišti v Rijádu

Některé humanitární organizace kritizují tento pakt, neboť přepokládají, že Saudové některé z nově nabytých zbraní použijí k vojenské intervenci v občanské válce v Jemenu, kde již několikrát byla koalice pod saudským vedením nařčena z válečných zločinů.