Anička Benešová – malá dívka s velkou odvahou

 06. 08. 2018      Military Články

Již v minulosti jsme se věnovali ženám, které se výrazně zapsaly do historie během 2. světové války. Jednou z nich byla i Češka Anna Benešová a v průběhu války se jí podařilo zachránit 200 životů.

Anna Benešová se narodila v roce 1910 v obci Chorušicích v okrese Jičín. Se svým manželem Oskarem při okupaci Československa utekla a společně vstoupili po dlouhé a únavné cestě do 1. čs. polního praporu v Sovětském svazu. Anna se připojila ke zdravotnicím sloužícím v první linii. Jako zdravotní sestra a podle pamětníků byla zdravotní sestrou s velkým srdcem a odvahou. Odvážila se i tam, kam se ostatní báli.

anička


Zatímco se vojáci schovávali v zákopech, ona s ostatními zdravotnicemi se plazila v přední linii ke zraněným vojákům, kde přímo vystaveny ranám nepřátel vojáky ošetřovaly a následně je odtahovaly do bezpečí. Nicméně na rozdíl od zraněných vojáků se zdravotnice opět vrhaly přímo do náručí smrti, kde na ně čekali další zranění, ke kterým se musely navzdory peprné palbě opět doplazit. Tuto skutečnost popisoval i historik Miroslav Brož: „Znovu a znovu odcházely ke zraněným vojákům do přední linie. Znovu a znovu se prodíraly hustou střelbou... Já bych to asi nezvládl".

Anička3

Bohužel si na Annu Benešovou počkala v bojích o Kyjev střepina z dělostřeleckého granátu, která zdravotnici těžce zranila. Již do té doby stihla zachránit desítky, ne-li stovku mužů. Po válce podporučík Anna Benešová čeká 17. května 1945 na slavnostní přehlídce na svého manžela. Ten s dalšími čtrnácti parašutisty na Mělnicku založil česko-ruskou partyzánskou brigádu Národní mstitel. V bojích padl 24. dubna 1945. Nacisté zaměřili Oskarovu vysílačku. Ačkoliv se velká část oddílu stačila stáhnout a schovat v obci Chorušovice, Oskar Beneš zůstal s dalšíma dvěma partyzány na pozici, aby kryl ústup svého oddílu. Nakonec zůstal těžce zraněný sám a jeho poslední náboj patřil také jemu samotnému.

O tom, že její manžel zemřel se Anička dozvěděla až v červnu 1945, kdy se jí podařilo partyzánský oddíl jejího manžela vyhledat. Následně jí byl ukázán hrob milovaného manžela a předána náprsní taška i s kapesníčkem, který Oskarovi kdysi sama dala na památku.

anička2

V roce 1950 se znovu vdala, avšak zemřela bezdětná v roce 1998. Jelikož se jí podařilo zachránit opravdu veliké množství životů, mohlo se narodit tisíce dalších lidských bytostí. O skutcích drobounké a usměvavé Aničky vypovídá řada ocenění, hlavně její válečná medaile Za chrabrost před nepřítelem, Československý válečný kříž 1939 či čs. řád Rudé hvězdy. Až do její smrti ji chodili navštěvovat vděční veteráni a jejich děti. V současnosti Annu Benešovou připomíná však pouze pamětní deska na domu, ve kterém až do smrti žila.

 

 autor: Tereza