Armádní pes – bojovník či přítel a parťák?

 14. 11. 2017      Military Články

Psi jsou již odnepaměti věrní hlídači našich obydlí či stád, jsou věrnými příteli a naháněči myslivců ale také dobří přátelé vojáků. V Armádě je doposud nenahraditelný, protože má vlastnosti, které stále nelze nahradit žádnou technikou. Proto je i nadále výcviku armádních psů věnována veliká pozornost. Původně ovšem psi byli v armádách používaní jako útočná zbraň, tudíž se šlechtila hlavně tzv. bojová plemena, ta byla vycvičena k přímému napadání protivníka. Zlom tohoto využívání nastal při změně bohových taktik a boj muže proti muži se změnil na různé zbraňové systémy.

armydog

Již v dávné minulosti se psi využívali na pachové práce. Masivně se pro stopařskou práci začali využívat na počátku 20. století. U nás se pro tuto práci využívalo plemene dobrmana. Psi využívaní na vyhledávání drog mají své uplatnění při prohledávání ubytovacích zařízení, objektů, dopravních prostředků a při prohledávání dalších míst, kde by se mohly ukrývat zbraně. Psi určení k vyhledávání zbraní jsou využívání velice podobně, ke kontrole osob, objektů a zařízení. Psi využívaní k vyhledávání výbušnin se soustředí na místa, kde je možné narazit na nástražné výbušné systémy.

Již před první světovou válkou byli v armádě využíváni psi sanitní. Jako první provádělo při vojenských cvičeních pokusy s vyhledáváním raněných cvičenými psy Švýcarsko. V první světové válce byli sanitní psi využíváni velice hojně pro vyhledávání zraněných během noci. Lidské životy v této válce zachraňovali osvědčení němečtí ovčáci, dobrmani, kolie, erdelteriéři či belgičtí ovčáci. Předost při výcviku byla dávána fenkám kvůli jejich povaze. Sanitní psi byli vybaveni sedlovým pásem se dvěma brašnami, které obsahovaly obinadla, náplasti, nůžky a tkanice pro poskytnutí první pomoci a pro první posilnění raněného i čaj, kávu, rum či čokoládu.

3ecc6d5087d640b0822ec52d17b02f32--dog-transport-dog-stroller

  Sanitní psi

Dále se naši čtyřnozí kamarádi využívali jako psi tažní. Za tažná se považovala spíše větší plemena jako bernardýn, rotvajler, flanderský bouvier. Tito psi tahali těžké kulomety, munici či lehčího zákopového děla. Jako tažný byl pes využit i při 2. sv. válce, odváželi raněné do táborů první pomoci.
Na počátku první světové války byli psi využíváni zejména jako kurýři, jejichž úkolem bylo, doručování zpráv mezi frontovými liniemi. Těmto tzv. kurýrům se dostávalo speciálního výcviku, během kterého si zvykali na střelbu, výbuchy a neznámé předměty. Jako kurýři se využívali němečtí ovčáci, dobrmani, kolie či beauceroni. Pro přenos zpráv se využíval obojek s pouzdrem jako úschovna zpráv. Pro tento typ psa byli určeni dva psovodi, kteří se díky péči stali příteli, ke kterým se pes vždy rád vrací, systém dvou psovodů velice doručování zpráv mezi liniemi napomáhal.

V druhé polovině 20. století byli na naše hranice nasazení samostatně útočící psi (SUP). Pokud byla narušena bezpečnostní pásma, automaticky za zvuku zvonků byli psi vypuštěni a usmrtili každého, kdo se mezi těmito pásmy nacházel. 

SUP

SUP


V současné době je v ARČ velký počet psů využíván ke strážní nebo tzv. hlídkové službě, další jsou využívání k vyhledávání drog, vyhledávání výbušnin, vyhledávání zbraní, nebo jsou podrobeni výcviku pro letecký pátrací systém, také jsou využívaní pro vyhledávání osob v troskách. Mezi nejčastěji využívaná plemena patří němečtí ovčáci, belgičtí ovčáci, briardi, dobrmani, knírači a rotvajleři.

Lex-Sergeant-Mark-Viergi_LRG

Malinois


Velké oblibě se v současnosti daří belgickým ovčákům zvaným Malinois(Maliňák), jsou velice hbití, bystří, inteligentní a ostražitý. Vyžaduje citlivější přístup při výcviku než například německý ovčák, za to je mnohem hbitější a temperamentnější, velikou výhodou mu je i jeho krátká lehce udržovatelná srst. Armáda České republiky si obzvláštně v posledních desetiletích dává na výcviku tohoto plemene velice záležet. Výsledky jejich výcviku byly tak slibné, že v současné době mají Maliňáci za úkol například hlídat Bílý dům.

 

 

 autor: Tereza