Armádní robot Orpheus – do kontaminovaných oblastí budou místo vojáků vysíláni roboti

 06. 03. 2018      Military Články

Luděk Žalud z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a CEITEC VUT v Brně už 15 let pracuje se svým týmem na robotech, kteří mají být vysíláni do kontaminovaných oblastí namísto českých vojáků. Podle slov Luďka Žaluda se tým soustředí především na roboty a robotické systémy určené pro nedostupné či nebezpečné oblasti. Jeho využití by mělo být nejvyšší právě tam, kde člověku hrozí zranění, ať menší či smrtelné. „Když přijdete o robota, tak to samozřejmě nezpůsobí takovou škodu, jako když se přijde třeba o záchranáře," říká Luděk Žalud.

orpheus

Pro českou armádu byla vyvinuta speciální série robotů. „V armádě se hodně angažujeme v takzvaném CBRN průzkumu, což je zkratka pro chemicko-biologicko-radiačně-nukleární hrozby. Pro chemické vojsko vyrábíme roboty s názvem Orpheus, kteří jsou určeni do kontaminovaných oblastí," sděluje Luděk Žalud.

Robot již může být součástí větších armádních kolových vozidel, ve kterých je ukryta výsuvná schránka, ve které se vypnuté zařízení nabíjí a čeká na své využití. Orpheus se aktivuje ve chvíli, kdy se armádní vozidlo blíží ke kontaminované oblasti anásledně je vyslán do terénu. Tím pádem není kontaminováno celé vozidlo, což je veliká výhoda. Podle slov Luďka Žaluda nedělá armádní technice žádný problém jakýkoliv pohyb v kontaminovaném prostoru, samotná dekontaminace ale strojům rozhodně neprospívá. Aby technika byla zbavena veškerých radioaktivních či chemických látek, čistí se velice agresivními rozpouštědly.CBRN

Laboratoř teleprezence a robotiky FEKT a CEITEC VUT vyvinula ovšem Orphea tak, aby tomuto drastickému zacházení odolával a mohl být tak používán opakovaně. Robot je vybaven gama sondou, beta sondou a hmotnostním spektrometrem, který prosívá vzduch a zjišťuje přítomnost chemikálií. Součásti výbavy tohoto zařízení je i snímač v podobě skleněné ampulky s látkou, v níž se s velikou přesností zachycují znečištěné látky. Obsah ampulky je zkoumán v laboratoři okamžitě po ukončení robotické mise. Dále je Orpheus vybaven kamerou a je ovládán pomocí konzole. „Robot je nachystán tak, aby byl ovladatelný pomocí helmy virtuální reality. Byli jsme asi první na světě, kdo u záchranářských robotů použil takzvanou vizuální teleprezenci. Dodneška se ale nedá pořídit helma, která by prošla předepsanými vojenskými zkouškami. Armáda má například požadavek na techniku, která vydrží teplotní rozmezí od asi –35 °C do 70 °C," objasnil profesor a dodal, že i jejich robot byl podroben devatenácti armádním zkouškám, aby mohl být zařazen do armádní výbavy.

V současné době také výzkumníci pracují na takovém robotickém systému, který by mohl být využit ve více oblastech. Podle slov profesora Žaluda pracuje jeho tým na systému Ateros a snaží se propojit více robotů s různými vlastnostmi. Takoví roboti by mohli v budoucnu nezávisle hlídat továrny nebo jaderné elektrárny. Tím to ovšem nekončí, některé součásti záchranných a civilních robotů budou aplikovány i na zařízení určené pro biomedicínu, neboť přístroje umí snímat okolí a následně vytvořit trojrozměrnou mapu prostředí, která obsahuje i barvy a teploty. Vědci budou i nadále hledat možná další využití jejich robotických systémů.

 autor: Tereza