Bahna 2018 aneb na co se letos můžeme těšit?

 22. 06. 2018      Military Články

Den pozemního vojska je také znám pod označením Bahna. Již 29. ročník této akce se uskuteční zítra 23. června v prostorech Zadního Bahna u Strašic na Rokycansku. Na své si přijdou jak příznivci vojenské historie, tak fanoušci českého vojenství. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky zákroků vojenských profesionálů, přítomny budou i Aktivní zálohy. Celá akce je také součástí výcviku jednotek pozemních i vzdušných sil.

Bahna 2017

Ilustrační obrázek z loňského ročníku Dne pozemního vojska AČR

Den pozemního vojska Bahna 2018 organizuje Nadace pozemního vojska ve spolupráci s armádou České republiky reprezentovanou Velitelstvím pozemních sil. Do akce se zapojí například i Vzdušené síly AČR, Vojenská policie AČR, Vězeňská služba ČR, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.

Bahna 20172

Ilustrační obrázek z loňského ročníku Dne pozemního vojska AČR

Součástí hlavní dynamické ukázky je činnost rotního úkolového uskupení v operaci na vynucení míru. „Vojáci za podpory letectva, dělostřelectva a vzdušného výsadku zajistí objekt s otravnými látkami proti jeho zneužití bojujícími stranami," upřesnil generál Kopecký. Dále uvedl, že se do cvičení Bahna zapojí přes 100 vojenských profesionálů včetně studentů vojenských škol s více než 350 kusy pozemní i letecké techniky.

bahna20174

Ilustrační obrázek z loňského ročníku Dne pozemního vojska AČR

Podle slov člena správní rady Nadace Pozemního vojska AČR a ředitele Muzea na demarkační linii František Koch se diváci mohou těšit na úvodní defilé historické techniky, které bude zaměřeno výhradně na výrobky československé provenience od roku 1928 do nedávné současnosti. První ukázka bude zaměřena na stoleté výročí legií, rozhodně tedy nebude chybět ukázka závěrečné bitvy. V jedné z nejvýznamnějších ukázek se také diváci navrátí v čase do roku 1938, kdy byla vyhlášena mobilizace československé branné moci.

Pozvánka na Bahna 2018

 

 autor: Tereza