Bandita z ardenských lesů

 05. 11. 2016      Military Články

Eric Wood si nemohl přát lepší začátek svého života. Pocházel z dobré vojenské rodiny, studoval architekturu na Princetonu.
Absolvoval vojenskou akademii a získal hodnost poručíka. Svými muži byl velice respektován ať už za své velitelské schopnosti, či odvahu.

01

Eric Wood na univerzite v Pricetonu

Vedl své muže během prvního dne německé ofenzívy v Ardenách.
Avšak nápor německých sil byl příliš velký, a tak se zavelelo k ústupu. Během těchto divokých ústupových bojů se poručík Wood společně s dalším vojákem ztratili v ardenských lesích.

02

Wood nalevo, se svým bratrem a otcem. Jedná se poslední známou fotografii le 14. prosince 1944

 

17. prosince šel Peter Mariate, obyvatel z vesnice Meyerode, najít vhodný vánoční stromeček. Namísto toho ale našel dva prochladlé a unavené americké vojáky. Přestože neuměl ani slovo anglicky, povedlo se mu je přesvědčit, aby šli k němu domů. Dali jim

Tou dobou už bylo široké okolí obsazeno jednotkami Waffen SS. Tehdy Wood údajně řekl, že nemá šanci se dostat k americkým liniím, takže hodlá bojovat s Němci za nepřátelskými liniemi.

Woodovi bylo taktéž jasné, že nemůže u rodiny zůstat dlouho, protože nechtěl ohrozit její bezpečí. Ihned druhý den ráno se svým společníkem vyšel s zásobami od rodiny Mariate do lesa. A to bylo naposled co jej někdo, kdo nebyl nepřítel, viděl na živu.

03

Pomník v Meyerode

V následujících dnech byla slyšet z lesa střelba. Z něj byli odnášeni zranění němečtí vojáci. Někteří vesničané popisují, jak bylo slyšet Němce mluvit o „banditech z lesa“, kteří napadali jejich zásobovací konvoje. Civilistům byl zakázán vstup do lesa a stejně tak se mu vyhýbaly i německé konvoje.

Poručík Wood byl nalezen mrtev první týden roku 1945, kdy 99. pěší divize osvobodila Meyerode. Kolem něj leželo sedm mrtvých německých vojáků. Lékař zjistil, že podlehl četným zraněním a mrazu týden před osvobozením.

Několik týdnů svým guerillovým bojem ztěžoval Němcům život. Podle hrobů v oblasti se odhaduje, že zabil až 200 Němců. V době úmrtí mu bylo 25 let.

 autor: Redakce