Batalon – ruský naturalistický film o ženském batalionu smrti

 03. 08. 2016      Military Články

Na jaře roku 1917 po únorové revoluci se v Rusku vlivem neschopnosti ruského velitelství, velikých myšlenkách o svobodě a rovnosti a taky díky Němcům rozpadá bojová morálka armády. Němci vědí, že uzené a alkohol pro Rusa je levnější než další hnijící říšský soldát na ruské hroudě. Ruští vojáci nechtějí bojovat.

Velitelství musí přijít s něčím novým, nemohou přece prohrát vojnu! Ztracenou bojovou disciplínu chtějí pozdvihnout pomocí vzorového ženského bataliónu. Dobrovolnice, dívky ze všech společenských vrstev, slečinky i holky ze zemljanek  procházejí výcvikem v týlu a poté odcházejí na frontu. Vše začíná ideálně odhodlané děvčata se zapíšou pro službu matičce Rusi, jak vlastenecké. První srágory ale začínají utíkat, když dojde na stříhání vlasů, všichni musí jít na ježka.

02

Poté začíná výcvik, těžké tréningy, střelba a překážková dráha. Už tehdy si možna začnete říkat, byl to fakt tak dobrý nápad, čiště ženské uskupení? Každodenní dril je zpestřen milostným románkem, protože, jsme přece jenom lidi, ne? A také jednou výraznou postavou vojačky, která těm řečem o rovnosti a svobodě přičuchla až moc, je v armádě, co by tak chtěla… Nakonec to sní nedopadne nejlépe ale protože je mstivá, klasická záporačka, ještě o ní uslyšíte.

01

Batalion úspěšně projde všemi zkouškami a míří na frontu. Zde se setkávají s demoralizovanou armádou a pochopitelně i s drsnou realitou války. Vojáci zničeni bojem a s revolučními ideály v palici nechtějí pro nic za nic nasazovat krky a tak ženské musí do zákopů samy. Hned dojde k první akci. Němečtí špióni nesou maso a chlast. Hrdý ženy je však zajmou a zde se objevuje to, proč je tento film odlišný od klasických amerických akčňáren. Ruský filmový naturalismus, samotného mně to překvapilo.

05

Jak film plyny, možná se i začnete trošku nudit, nic extra se neděje a přesně v tom momentu přiletí do zákopu bomby s toxickým plynem, Němci přešli do ofenzívy! Klobouk dolů před režisér, opravdu si s krví a bojovými záběry pohrál skvěle. Ženy ne ženy, válka nebere ohled na nikoho a tenhle film to jenom potvrzuje. Perfektní bitva na rozbláceném poli, všichni v plynových maskách a všude bojová vřava. Jestli se chcete podívat na První světovou v obraze, tohle je dobrý případ.

05

Tohle ovšem není vše, válka stále neskončila a ženské jsou stále v zákopech. Blíží se další německý útok, ženy potřebují posily, které se samozřejmě nedočkají. Němci také nečekají a do útoků vrhají snad vše. Ženský batalion, nebo alespoň to, co z něj zbylo je zahnán do koutu. Není kam ustoupit.

04

Němci se valí ze všech stran. Tohle je konec. Všechny se pomodlí a chystají na své poslední chvíle. Jak to vše dopadne a kolik vojaček přežije, na to si budete muset přijít sami. Kvalitně zpracovaný snímek, který určitě neurazí. Originální záběry, skvělá akce a ruský naturalismus válečných scén, kde ani hlavní hrdinky nejsou nesmrtelné a zbloudilé kulky nejsou vybíravé. Filmu dodává charisma fakt, že je založen na reálných historických událostech a ženský batalión smrti opravdu existoval, o tomto ale zase jindy. Na film určitě koukněte ;-)

 autor: Redakce