Berlín červenec 1945 - čerstvě po válce, život musí pokračovat

 03. 08. 2017      Novinky

Píše se červenec 1945 – zbraně v Evropě utichly před dvěmi měsíci a život vrací zpět do svých kolejí, alespoň se o to snaží, protože země a města úplně zdevastovaná válečným běsněním. Stejně to vypadá i v Berlíně, hlavním městě poraženého nacistického německa. Všude jsou polorozpadlé domy, suť a trosky.


Dělostřelecká palba a letecké nálety byly nemilostrdné


Bitva o Berlín byla vyvrcholením bojů 2. světové války v Evropě, při níž vlastní rukou zemřel vůdce nacismu – Adolf Hitler. Pro Stalina bylo dobytí Berlína jeho největším vojenským triumfem. Pro prosté obyvatelstvo osvobozených zemí to bylo největší zadostiučinění za útrapy a strádání z let 1941-45. Rudá armáda přišla při dobývání města asi o 80 291 padlých a pohřešovaných, 274 184 raněných, téměř 2 000 tanků a samohybných děl a o 500 letadel. Polská armáda ztratila 2825 mrtvých a 6 067 raněných. Němci v měli důsledku bojů okolo 100 000 padlých a nezvěstných a dalších 480 000 zajatých, navíc v dobývaném Berlíně zahynulo velké množství civilního obyvatelstva. Celkový počet nelze přesně stanovit, protože v Berlíně našly útočiště desetitísíce uprchlíků před frontou, především z východních částí Německa.


Sovětský voják krade Němce kolo nebo sovětský voják pomáhá Němce s kolem?


Kdysi krásné město, nyní zničené výbuchy a střelbou se snaží opět normálně žít. Lidé sezdí do práce, děti si zase hrají, kdo může tak pomáhá odklízet suť. Všechno má ale takovou hořkou příchuť, všichni ještě mají čerstvě v paměti zvěrstva války a smrt. Navíc Berlín je rozdělen na okupační zóny a ve vzduchu je cítit napětí...

 autor: vojín Karel