Bezpilotní letoun ScanEagle

 30. 04. 2017      Military Články

V roce 2015 získala Armáda České Republiky v rámci programu „Section 1206" Spojených států amerických, jeden kompletní systém ScanEagle. Ten obsahuje jedno startovací zařízení, jedno přistávací zařízení a deset bezpilotních letounů ScanEagle. Celá tato transakce přišla na 9,6 milionů dolarů, což je s dnešním kurzem zhruba 235 miliónů korun. Americké ministerstvo obrany pomocí programu FMF (Foreign Military Funding) pomáhá financovat spojeneckým armádám zbraňové systémy či zbrojní programy.

01

ScanEagle na katapultovém odpališti v Iráku

ScanEagle je malý bezpilotní letoun s dlouhou výdrží, který vyrábí firma Insitu, jenž spadá pod firmu Boeing. Do arzenálu Spojených států se dostal v roce 2005 a operuje do dnešních dní. Jako mediátor startu se používá pneumatický katapult SuperWedge a přistání naopak zajišťuje systém SkyHook.
V průběhu let se různými způsoby systém upravoval a vylepšoval, například v roce 2014 získal vylepšení FLARES (Flying Launch Recovery System), který umožnil snadnější zpětné získání letounu při přistání. Vzhledem k tomu, že se nejedná o ozbrojený letoun, tak ScanEagle plní funkci průzkumnou a naváděcí. UAV kooperuje se střelami Spike-LR, které je schopen pomocí laserové navigace navést na cíle, jenž se nacházejí za terénními překážkami.

02

Tady je možno vidět start z lodě Mark V

Výdrž ve vzduchu je 20 hodin a dolet 60 až 100 km je omezen především rádiovým dosahem. ScanEagle tedy nemá satelitní komunikaci umožňující provoz letounu mimo přímou viditelnost. Dostup letounů je téměř 6000 metrů. Dvouválcový spalovací motor o výkonu 1,4 kW (1,9 koní) umožňuje dosáhnout rychlost až 90 km/h. Maximální startovací hmotnost stroje je 22 kg, na užitečný náklad připadá 3,4 kg.

03

Zachycení dronu na USS Oscar Austin

V současnosti provoz systému ScanEagle zajišťují vojáci z 102. průzkumného praporu Prostějov, kteří spadají pod 53.pluk průzkum a elektronického boje Opava. Armáda České Republiky již několikrát tyto drony nasadila v operacích v Afganistánu, kde plnily průzkumné úkoly okolo letecké základy Bagrám.

04  

Porovnání velikosti - ScanEagle vs. člověk