Bitva o Mogadišu - reálný Černý jestřáb sestřelen

 01. 09. 2016      Military Články

Bitva o Mogadišu, proběhla v roce 1993 a patří so rámce Občanské války v Somálsku. Při bitvě proti sobě stály síly Spojených států, podporovanými silami OSN na jedné straně a druhé straně barikády somálské milice loajální k samozvanému prezidentovi Mohamedu Farrahu Aididovi. Tato bitva ještě přesněji patří pod operaci Gothic Serpent, která proběhla v noci z 3. na 4. října 1993 v somálském Mogadišu. Ačkoliv Američané dosáhli stanoveného cíle, což bylo zajetí dvou Adidových pobočníků, ztráty, které během operace utrpěli, vedly americkou administrativu ke stažení ze Somálska.


Začátek byl vlastně rutina, originální záznam

V průběhu mise se vážně zranil vojín Todd Blackburn, když minul lano během slaňování z vrtulníku MH-60 Black Hawk a zřítil se z 21 metrů na ulici pod ním. Oba Aididovi pobočníci byli rychle zajati a spolu se zraněným Rangerem byli naloženi do konvoje vozidel Humvee. Při následném stahování byl však střelou RPG sestřelen americký MH-60 Black Hawk, „Super Six One“, tady se vše začalo komplikovat.

03
Blackburn padal 21 metrů volným pádem

Oba piloti  ze Super Six One byli na místě mrtví, avšak posádka vrtulníku pád přežila a snažila se udržet pozici před postupující milicí Somálské národní aliance, to zní jako řádně organizované jednotky, co? Pravdou je, že to byla banda „vychrtlíku“ s puškami a municí. Krátce na to byl sestřelen další vrtulník Black Hawk aneb když se sere, tak se sere. Tento stroj se však zřítil do části města, která byla vzdálena od hlavních bojů. Pád vrtulníku přežil pouze pilot Michael Durant.

Dva odstřelovači z týmu Delta, jmenovitě Randy Shughart a Gary Gordon, se opakovaně nabídli, že se pokusí zabezpečit místo havárie do příchodu záchranného týmu. Po dvou zamítnutích jim bylo povolení nakonec uděleno však s plným vědomím toho, že je to pravděpodobně bude stát jejich vlastní životy. Během snahy o udržení místa nehody stříleli členové Delta Force do davu ozbrojeného střelnými zbraněmi a kameny. Oba odstřelovači byli nakonec zabiti v akci, takže na místě zůstal pouze pilot, který by byl ubit davem na kaši, kdyby ho členové Aididovy milice nevzali do zajetí. Randy Shughart a Gary Gordon byl za obranu vraku vrtulníku in memoriam vyznamenáni Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním USA.

05
Randy Shughart a Gary Gordon

Silné boje probíhaly i kolem místa dopadu prvního vrtulníku. Americké jednotky přišly k místu dopadu, ale zanedlouho byly samy obklíčeny postupující Somálskou milicí. Velitel této milice připravoval minometný útok na pozice Američanů, avšak nakonec kvůli informacím o možném ohrožení civilistů tuto akci odvolal. Během večera Američané s pomocí laserem naváděných raket a palby z helikoptér zničili pozice milice. Tento útok si podle údajů milice vyžádal přes 1000 obětí. Ztráty zde však utrpěli i Američané.

03
Somálská milice

Těžce vyzbrojený záchranný konvoj tvořený malajsijskými a pákistánskými jednotkami OSN dorazil na místo dopadu první helikoptéry dvě hodiny po půlnoci. Tato prodleva byla způsobena tím, že Američané neinformovali o svém přepadu ostatní členy mise OSN, prostě yankeeové. Za pomocí jednotek OSN americké velení konečně evakuovalo všechny své vojáky na základnu OSN.

03
Pákistánské jednotky OSN

V reakci na bitvu o Mogadišo americký prezident Bill Clinton nařídil okamžité ukončení bojových operací všech zúčastněných jednotek. Následně stanovil datum stažení amerických jednotek ze somálského území na 31. březen 1994. Do roka po stažení amerických vojáků se ze Somálska stáhla také vojska OSN. O operaci pojednává jeden nikým neznámý americký válečný, asi jste o něm ještě neslyšeli, film Černý jestřáb sestřelen z roku 2001 od režiséra Ridleyho Scotta, dále se operací zaobírá jeden díl šesté série dokumentárního seriálu Vteřiny před katastrofou.

10
Mohamed Farrah Aidid

A Somálsko? Abyste byli taky trochu v historickém obraze. Somálsko získalo nezávislost v  roce 1960, předtím bylo rozděleno do dvou kolonií mezi Británií a Itálií. Po tom tam přes 20 let vládla vojenská diktatura, která byla svržena v  roce 1991, vítězní polní velitelé se pak ale pustili do sebe navzájem a začala občanská válka, která si vyžádala statisíce obětí a která prakticky dodnes neskončila. Situaci se na pár let uklidnila díky silám OSN, Vy už ale víte jak to s nimi po „sestřelení černého jestřába“ dopadlo.

Originální záběry a komunikace z akce:

 autor: Redakce