Bitva o ostrov Kiska – přes 300 padlých a opuštěný ostrov

 25. 07. 2017      Novinky

Jé léto roku 1942 – Druhá světová válka zuří nejenom v Evropě a Africe ale už nějaký čas v Asii. Před více než půlrokem napadli Japonci námořní základnu Pearl Harbor a nyní se chtějí k Američanům ostat ještě více. V merku mají Aleutské ostrovy – pás roztroušených ostrůvků na jižním okraji Beringova moře, tam daleko, až tam kde se střetává Asie se Severní Amerikou.


poloha ostova Kiska

Jedná o strategické místo, přesněji dva ostrovy – Attu a Kiska. Jsou sice jenom řídce obydlené ale díky své pozici mohou hrát důležitou roli. Kdo má základnu na tomto místě, může snadno bránit severní Tichý oceán, navíc je to ideální stanoviště před invazí na pevninské Státy. A tak se na začátku červena ´42 vystoupí na břehy těchto ostrovů Japonci. Potkají jenom s minimálním odporem.

V časných ranních hodinách se ba plážích ostrova Kiska vylodí asi 500 japonských mariňáků a ihned útočí na americkou meteorologickou stanici. Narazí na pramalý odpor. V cestě jim stojí pouhých 10 vojáků. Dva z nich zabijí, zbylou osmičku pošlou do své domoviny jako válečné zajatce. Po úspěšném obsazení tohoto amerického území, zde Císařská armáda zábor, záhy jde zde přes 5000 vojáků, letiště, dělostřelecké pozice, nemočniční zařízení a dokonce i podzemní chodby. Japonci se tu doslova zakopali.


USA se na akci připravilo orpavdu svědomitě

To se rozhodně nelíbí namíchnutému strýčkovi Samovi. Věci se dávají do pohybu a tak začíná Operace Cottage, vyloďovací operace, která má za úkol Američanům znovudobýt okupované Aleutské ostrovy. Od srpna 1942 jsou tak japonské jednotky na ostrově v hledáčku bombardérů. Američané se také pokoušejí přerušit zásobovací trasy z Japonska. Dost však bylo letadel, země není vaše dokud na ni nevstoupí bota Vašeho vojáka.

K rozhodujícímu střetu, který má definitivně ukončit přetahování o tenhle kus pevniny, který tak nesympaticky patří mezi Krysí ostrovy mělo dojít až 15. srpna 1943. Celý rok se na ostrově Kiska byli Japonci a nyní se na těžkou bitvu chystá více než 34,426 spojeneckých vojáků, mezi kterými je asi 5,000 Kanaďanů a zbytek Amíci.


Plán vylodění Spojenců - 15. Američané a 16. Kaňaďané

Před začátkem akce americké průzkumné letouny zaregistrují v oblasti přístavu Kiska Harbor japonské lodě, jiné známky pohybu nepřítele však neobjeví. Mlčí dokonce i protiletadlová děla, ještě nedávno tak aktivní. Asi nic neobvyklého, k útoku to stačí, jde se do akce! Když se ale onen srpnový den kanadsko-americké síly v husté mlze vylodí na plážích, něco jim nehraje. Místo císařské armády je vítají jen ztichlé pláně poseté opuštěnou technikou a prázdná dělostřelecká hnízda.

Palbu nikdo neopětuje, jsou na ostrově duchů. To, co žádný ze Spojenců netuší je, že Japonci uznali ostrov nemožný k ubránění a tak se nepozorovaně vytratili už před dvěma týdny (!) 28. července. Na místě nechají výbavu, výzbroj i své padlé druhy. Na ostrově zůstanou jen 4 psi. Invaze je tak úderem do prázdna, přesto přinese nezanedbatelné ztráty.


Žádný tropický ráj

Při pročesávání ztichlé krajiny se jednotky v mlze a nepřehledném terénu občas potkají ve vzájemných mylných střetech. Kanada (omylem) bojuje s USA a nešťastná záměna s nepřítelem stojí život 32 vojáků – 28 Američanů a 4 Kanaďany, 50 mužů na obou stranách je zraněno. Další úmrtí mají na svědomí japonské nástražné miny, nemoci, omrzliny a nehody techniky. Tyhle ostrovy nejsou žádný tropický ráj. Tohle dobou byl na ostrovech dávno chlad a sníh. Navíc kopce jsou tu nepříjemně příkré, nic hezkého. Jedna ze zanechaných námořních min těžce poškodí americký torpédoborec. Výbuch zabije 71 lidí. Nakonec Spojenci během několikadenního pobytu na ostrově Kiska ztratí více než 312 mužů.

Pokud jste nadšenci do artefaktů z období Druhé světové války je tenhle ostrov pro Vás úplný poklad. Po bojích, respektive okupaci Japonci, zde zbylo „mrtě" zrezlé techniky, plynových masek, vystřelených dělostřeleckých granátů a podobně. Má to ale jeden háček, pokud se neprokáže jako výzkumník pracovník, na ostrov se nedostanete patří pod chráněnou krajinnou oblast.


pro sběratelé je to ráj na Zemi

 autor: vojín Karel