Bitva u Saragarhi - 21 Sikhů proti 10 000 Paštunům

 29. 11. 2016      Military Články

Saragarhi byla malá vesnička nacházející se na území dnešního Pákistánu. Jednalo se o strategicky a komunikačně důležité místo pro britské síly, ležící mezi pevnostmi Lockhart a Gulistan.

Britům, kteří zde měli 36. sikhský pluk, (Sikhové jsou Indové a Pákistánci, věřící v sikhismus - 7. největší náboženství světa) se dařilo držet kontrolu nad územím, které bylo čas od času pod útokem Paštunů (defacto afgánské obyvatelstvo).

02

Pozice vesničky Saragarhi

Povstání Afgánců započalo rokem 1897, na přelomu srpna a září. Mnoho pokusů Paštunů bylo zmařeno právě 36. sikhským plukem.

A tak 12. září 1897 v 9:00 necelých 10 000 Paštunů zaútočilo na vysílací stanoviště v Saragarhi, aby zabránili komunikaci mezi pevnostmi Lockhart a Gulistan.

01

Sikhští vojáci v 19. století

Vojáci se rozhodl bojovat do posledního muže, ačkoliv jim bylo sděleno, že se jím z okolních pevnosti nedostane včasné pomoci. Sikhové se bránili statečně, došlo i na kontaktní boj, ale s přesilou se nemohli měřit.

Bitva je označována jako „indické Thermopyly“, protože 21 obráncům se podařilo zabít přes 180 útočníků (některé odhady hovoří až o 450) a mnoho jich zranit.

03

Jejich oběť nebyla zbytečná, neboť ostatní pevnosti měli dostatek času na přípravu opevnění. Všichni z padlých vojáků byli posmrtně oceněni řádem Za zásluhy.

Na jejich počest se každý rok 12. září organizuje svátek Saragarhi, kde Sikhové vzpomínají na památku padlých v bitvě.

 autor: Redakce