Bombardér F117 Nighthawk – ikona a milník technologie stealth

 25. 09. 2017      Military Články

Vývoj probíhal od roku 1973 ve Skunk Works, první předprototyp vzlétl v roce 1977 a první prototyp o čtyři roky později. Po ještě dalších čtyřech prototypech byl v dubna 1982 zalétán první sériový stroj. Ten však byl kvůli špatnému zapojení ocasních ploch zničen již při prvním letu.

I přes to však, roku 1983 byly první stroje zařazeny do výzbroje. Šlo o úplně novou zbraň, která ve světě neměla konkurenci a tak United States Air Force až do 10. listopadu 1988 popírala existenci tohoto stroje. Teprve 21. dubna 1990 byl na základně Nellis představen veřejnosti.

Letoun F-117 se od ostatních letounů USAF využívajících technologii Stealth, např. B-2 a F-22, vizuálně odlišuje především ostrými lomenými tvary. Při zrodu letounu v 70. letech nebylo technicky možné vytvořit model letounu oblejších tvarů vzhledem k nedostatku výpočetního výkonu tehdejších počítačů a s tím související omezení programů, jež měli tehdy projektanti k dispozici.

Přesto se tvar letounu, spolu s technologiemi snižujícími radarové, tepelné a zvukové vyzařování na minimální zjistitelnou úroveň, významným způsobem podílí na celkových schopnostech stealth tohoto letounu.

To co tento skvost mezi letouny činní „neviditelným" jsou:

  • materiály, které absorbují přijímané radarové paprsky, tzn. žádný odraz a detekce,
  • absence aktivního radiolokátoru, to je další zamezení zamezuje zachycení letounem vysílaných radarových paprsků,
  • pohonné jednotky bez přídavného spalování, ty omezení tepelného a zvukového vyzařování,
  • výzbroj ukrytá ve vnitřních prostorech, namísto zavěšená pod křídly
  • vstupy vzduchu klínového tvaru, které zabraňují dopadu radarových paprsků na lopatky dmychadel pohonných jednotek,
  • a úzké štěrbinové výstupní trysky, ty zase míchající horké výstupní plyny s okolním studeným vzduchem. Samo sebou je toho mnohem víc.

Přes všechny tyto vlastnosti bombardéru se však nestal nezničitelným... 27. března 1999 se podařilo Srbské protivzdušné obraně tento letoun sestřelit. F-117 byl krátce zachycen radarem řízení střelby jugoslávské varianty protiletadlového systému S-125 Něva, podle velitele Zoltána Daniho pravděpodobně při otevírání dveří pumovnice, tím se totiž narušil a zvětšil radarový profil. Jedna ze dvou raket SA-3 vystřelených v těsném sledu explodovala v blízkosti cíle.

K zásahu výrazně přispěla schopnost plk. Daniho uchránit svou jednotku před likvidací - své radary chránil před zaměřením častými přesuny a omezením radiolokační aktivity na krátké nepravidelné intervaly. Srbská rozvědka navíc dané noci předala informace naznačující pravděpodobnou činnost bombardérů v oblasti. Bombardéry byly nasazeny v operaci Spojenecká síla od 24. března do 10. června, další sestřelení nebylo provedeno.

Tato událost byla velikým překvapením pro všechny zapojené strany, určitě se podívejte na dokument jedná se totiž o jedinou ztrátu tohoto bombardéru za celých 26 let ve službě Amerického letectva. Dále upoutávka na dokument: 

 autor: vojín Karel