Britské námořnictvo hlásí problém - do nové letadlové lodi zatéká!

 05. 01. 2018      Military Články

V roce 2009 byla zahájena stavba nové britské vlajkové lodi, která byla na počest královny Alžbety I. pojmenována HMS Queen Elisabeth. Náklady na stavbu lodi se vyšplhaly na tři miliardy liber. Na konci loňského roku loď byla uvedena do provozu,  její první mise byla ovšem plánována až na rok 2021. Jedná se již o druhou loď britského námořnictva nesoucí toto jméno, první HMS Elisabeth byla uvedena do provozu v roce 1913.

queen1913

HMS Quenn Elizabeth 1913

Délka lodi je úctyhodných 248 metrů, její výtlak se pohybuje kolem 65 tisíc tun. HMS Queen Elisabeth je schopná nést až 70 letadel. A její posádku tvoří v plném provozu přibližně tisíc osob. Od amerických letadlových lodí se liší například tím, že není vybavena katapult ani záchytnými lany. Za den ovšem dokáže urazit 800 kilometrů. Loď je oficiálně uvedena do služby a následující dva roky na ní měly být prováděny testy.

queen2017

HMS Quenn Elizabeth 2017

Nicméně bylo pár dní po uvedení do provozu zjištěno, že do lodi zatéká a může za to vadné těsnění. Jelikož se námořnictvo snažilo problém ututlat, vznikají spekulace, že problém je mnohem závažnější, než britské námořnictvo přiznává. Podle jednoho z oslovených expertů do lodi za hodinu nateče přes dvě stě litrů mořské vody. Zatím není jasné na kolik se škody vyšplhaly a jestli byl problém opravdu jen ve vadném těsnění. No necháme se překvapit.

 

 autor: Tereza