Brtiský voják, který se vrátil do zajateckého tábora

 13. 12. 2016      Military Články

Kapitán Robert Campbell začal svou kariéru vojáka v 18 letech, kdy vstoupil do britské armády.

Když vypukla první světová válka, byl Campbell poslán do severozápadní Francie, ke kanálu Mons-Conde.

01

Vojáci na fotce z roku 1914

Týden po příjezdu byl zraněn a následně zajat Němci. Ti jej převezli do vojenské nemocnice v Kolíně, kde mu jako kapitánu byla poskytnuta léčba. Když se uzdravil, převezli jej do zajateckého tábora v Magdeburgu.

Po dvou letech v zajetí se k němu dostal dopis, že jeho matka umírá na rakovinu.

Rozhodl se tedy napsat císaři Vilémovi II., kde jej žádal, aby mohl nemocnou matku naposledy navštívit. A stalo se nečekané. Císař Vilém osobně svolil Campbellovi jet na dva týdny za ní, ale pod jednou podmínkou – musel slíbit, že se poté zpátky vrátí do zajateckého tábora.

03

Císař Vilém II. Pruský

Kapitán Campbell mu dal své slovo a byl propuštěn. Do Anglie dorazil 7. prosince 1916.  Strávil týden v domě svých příbuzných, kde s ním byla i jeho matka, která v té době byla téměř na pokraji smrti. A poté, jak slíbil, vycestoval zpět do zajateckého tábora v Magdeburgu.

V únoru 1917, se Campbell a skupinka dalších vězňů pokusila o útěk. Podařilo se jim vykopat tunel, který vedl pryč z tábora. Ačkoliv útěk z něj byl úspěšný, na hranicích s Nizozemskem byli chyceni a posláni zpět.

02

Kapitán Robert Campbell

Do Británie se vrátil s koncem války, kdy byl tábor osvobozen. V roce 1925 odešel z armády, ale následně do ni narukoval zpět v roce 1939, když vypukla druhá světová válka. Zemřel v roce 1966, ve věku 81 let.

 autor: Redakce