Bývalý policista vybudoval domov pro psy ve výslužbě

 06. 12. 2017      Military Články

V minulých dnech jste mohli zaznamenat článek o třech psích veteránech, kterým hrozila smrt. Tato informace vyvolala po celé Británii obrovský odpor a byla založena petice na jejich záchranu. Petici proti zabití čtyřnohých hrdinů nakonec podepsalo na 374 301 lidí. Kevin, Dazz a Driver jsou zachráněni. V pondělí oznámil nový britský ministr obrany Gavin Williamson, že vysloužilci utraceni nebudou. Williamson při setkání s Kevinem a Dazzem uvedl - „Nařídil jsem, aby psi byli zachráněni. Ujistíme se, že psi budou mít šťastnou budoucnost a uděláme vše, co bude potřeba, abychom se postarali o zvířata, která jsou tak důležitou součástí vojenské rodiny".

Osud těchto zmíněných hrdinů ovšem není ojedinělý. Vysloužilí služební psi bývají staří nebo nemocní, a proto bývá velice často rozsudek veterinářů jednoznačný, tyto psy se rozhodnout utratit. Takový postup se velice protiví i jednomu čínskému bývalému policistovi. Dnes pětapadesátiletý Číňan Bai Yan strávil výcvikem policejních psů zhruba 15 let, během kterých podle svých slov vycvičil přes tři desítky špičkových služebních psů. Rozhodl se proti hroznému osudu psích veteránů bojovat. „Pokud s nimi strávíte tolik času jako já, nemůžete je nechat zabít," sděluje Bai Yan. 

Bai Yan s jedním ze svých parťáků

Psí život ve službě bývá krátký, poté dožívají opuštění v nuzných podmínkách. Bai Yan se to rozhodl změnit a na pronajatém pozemku nedaleko města Chang-čou vybudoval domov pro psí veterány. Když jsem viděl jednoho svého bývalého svěřence, uvázaného na řetězu u misky zkyslé břečky, věděl jsem, že musím něco udělat," říká o svém projektu bývalý policista.

04_0-99_27


V posledních sedmi letech bylo v domově ubytováno mnoho psích vysloužilců a šestadvacet z nich je pochováno na nedalekém psím hřbitově. Celkem za vybudování a provoz Bai Yan utratil už milion jüanů (v přepočtu zhruba 3,3 milionu korun), většinou z vlastních úspor. „Je to spousta peněz a občas mi i někdo nabízí, že mi na provoz domova přispěje. Já ale peníze odmítám – péči o své bývalé parťáky považuji za své poslání. Je to má odpovědnost," říká muž.

 

hero1

Pejskům se dostává veškeré péče

Vysloužilý policista se o své psí kamarády stará velice pečlivě a věnuje jim každou volnou chvilku. „Za svými psy chodím třikrát denně, nakrmím je, vykoupu a pokud je to potřeba i ošetřím. Většinu času ale trávíme zábavou. Psi jsou jako lidé – ve stáří nechtějí jen ležet a čekat na smrt. Chtějí si užívat a důstojně dožít svůj život," vysvětluje Bai Yan. 

 

 autor: Tereza