Čaj o páté v tanku - proč ne?

 23. 04. 2018      Military Články

V historii Britské armády britská tradice pití čaje způsobila mnoho nemalých komplikací, obzvlášť důstojníkům ve vedení obrněných formací. Pokud se totiž vojáci působící v tanku rozhodli pro „čajový dýchánek", celý stroj se musel zastavit a následně z tanku vystoupit. Nejenže tento postup zpomaloval postup motorizovaných jednotek, v horším případě pak byli ohroženi jak vojáci, tak jejich bojové stroje.

Ačkoliv řešení nebylo vůbec složité, naopak stačilo do výbavy tanků zakomponovat přístroj, ve kterém byl možný ohřev vody. A skutečně se jednotky Britské armády této vymoženosti dočkali, ovšem až po jednom veliké blamáži, která odehrála během 2. světové války, kterou zapříčinila právě situace, kdy vojáci opustili své tanky, aby si dali čaj.

Celé neštěstí se odehrálo 13. června 1944. V předvečer tohoto dne nařídil generál Bernard Montgomery své 22. obrněné brigádě postup proti oslabené německé linii a francouzskému městu Caen. Ačkoliv již na počátku celé akce jednotka v bojích proti Němcům a jejich Panzer IV ztratila několik tanků Cromwell a následně Stuart ve městě Livry. Ovšem 13. července v ranních hodinách britská jednotka v rozmezí několika kilometrů nezaznamenala žádné nepřátelské jednotky. Zastavila tedy na ranní čaj a pravidelnou údržbu u města Villers-Bocage. Místo bylo označováno jako Point 213. Zatímco důstojníci se sešli v jednom z nedalekých domů, kde zahájili poradu, vojáci vylezli ze svých strojů a pustili se do vaření čaje.

tea - odpočinek

Vojáci odpočívají u Pointu 213

Nikdo samozřejmě neměl ani tušení, že se pouhých 200 metrů od Pointu 213 nacházel pečlivě ukrytý německý tank Tiger, jehož velitelem byl Michael Wittman, dnes znám jako tankové eso. Jeho jendotka byla složená z pouhých dvanácti tanků a posádky těchto strojů byly po pětidenním přesunu opravdu unavené, navíc jim nezbývalo ani příliš mnoho munice. Nicméně Wittman vycítil příležitost, které se nehodlal pustit. Podle pozdějších Wittmanových slov neměl jako velitel čas na shromáždění celé jednotky. Snažil tedy jednat co nejrychleji, protože předpokládal, že britské jednotky o jeho pozici již vědí. Nechtěl jim tedy dát žádnou příležitost, aby ho zničily. Vyrazil tedy okamžitě s jedním tankem do útoku s tím, že zbytek jeho jednotky dostal příkaz za žádnou cenu neustupovat.

Kolem deváté hodiny Wittman napadl nepřátelské jednotky. V první řadě se soustředil na Sherman Firefly, což byl jediný stroj, který díky svému kanónu dokázal německého Tigera vážně ohrozit. Střelbou byl pověřen zkušený Balthasar Woll, který střílel již během jízdy a podařilo se mu zlikvidovat několik Cromwellů u silnice, když se Wittman dostal do města připojily se k němu další dva Tigery.

tea - pohroma

Britové tedy byli přepadeni naprosto nepřipravení. Ztráta tedy činila čtrnáct tanků, devět polopásových vozidel, čtyři pěchotní transportéry a dvě protitanková děla. A celá tato blamáž se stala jen proto, že všichni vojáci opustili své stroje. Později bylo také zjištěno, že 37% ztrát všech pancéřových jednotek od března roku 1945 do konce války proběhlo během toho, když posádka byla mimo vozidlo.

tea1

Cooking/Boiling Vessel FV706656

Tankovar byl zakomponován do výbavy Centurionu, který byl vytvořen na základě zkušeností Britské armády během války v severní Africe. Během let byl Centurion jeden z nejpoužívanějších tanků, obzvláště v oblastech, kde nejvíce působila Britská armáda. Vařiči se neříkalo jinak než bivvie a byl zapojen na elektrický generátor tanku. V současné době je ve všech bojových strojích armády nainstalována verze "Cooking/Boiling Vessel FV706656". Jeho základní systém se nezměnil od padesátých let. Velká nádoba dokáže rychle uvařit vodu například na zmíněný čaj i na ohřátí konzerv či bojových dávek. Toto vylepšení tedy umožňuje posádce zůstávat uvnitř vozidla o mnohem déle. Tato výhoda je obzvlášť důležitá, pokud dojde k ohrožení chemickými, biologickými anebo nukleárními zbraněmi. A určitě by se našlo i mnoho dalších výhod.

 autor: Tereza