Carl Gustav - granátomet, který se stále těší oblibě u řady armád

 08. 07. 2018      Military Články

Carl Gustav je přenosná víceúčelová bezzákluzová protitanková zbraň ráže 84 mm byla vyráběna již od roku 1946. Jedná se o produkt společnosti Saab Bofors Dynamics vyráběný ve Švédsku. Jak již název napovídá, byla tato zbraň vyvinuta původně pro ničení tanků. Pancéřovka váží přibližně 10 kilo a její dostřel činí 1,3 Km.

carl - gustav1

Původní označení zbraně bylo Granatgevär model 48 a britských vojáků se uchytila přezdívka Charlie G a americká armáda pancéřovku označovala jako M3 Multi-role Anti-armor Anti-tank Weapon Systém.

Dnes je zbraň rozšířena v několika desítkách zemí a slouží k ničení techniky, staveb, ale i k zasažení živých cílů. Bývá běžně vybavena optickým zaměřovačem s trojnásobným zvětšením a pro použití v noci bývá vybavena prostředky nočního vidění.

carl gustav

Gustav Carl slouží i pozemním silám Armády České republiky. Smlouvu o dodávkách nových pancéřovek se společností Saab podepsalo i americké ministerstvo obrany. Samotná zakázka americké ministerstvo vyšla na 16 milionů dolarů. Všechny zbraně mají být dodány nejdéle do konce roku 2019. Americké ministerstvo obrany s novými granátomety objednalo také nový typ munice MT 756 určený k ničení živé síly ukryté uvnitř objektů. Jejím úkolem je zvýšení flexibility ozbrojených sil při plnění bojových úkolů. Mimo USA patří mezi významné zákazníky například Austrálie, Dánsko, Indie, Japonsko a další.

 

 autor: Tereza