Česká jednotka EOD - specialisté na pyrotechniku!

 20. 11. 2017      Military Články

Armáda České republiky disponuje velice kvalitní jednotkou EOD (Explosive Ordnance Disposal) specialistů neboli „pyrotechnickou služkou". Tito specialisté jsou nasazováni nejen v Afganistánu, kde vyhledávají a likvidují IED (nástražné výbušné zařízení) nebo stojí tváří v tvář nevybuchlé munici UXO (Unexploded Ordnance). K tomu, aby jedinec zvládl musí být špičkový profesionál a do své práce musí být velice zapálený.

czech_eod


Pyrotechnikové mají za úkol poskytovat EOD podpory silám vlastním ale i koaličním jednotkám při zvyšování bezpečnosti v různých operacích. EOD týmy jsou proto součástí každého kontingentu v zahraniční misi, jsou téměř v permanentní pohotovosti a připraveni čtyřiadvacet hodin k zásahu. Tichým a nenápadným způsobem, každodenní prací, profesionálními výkony, znalostmi a zkušenostmi si v zahraničních operacích postupně získaly zasloužený respekt a uznání jak svých koaličních kolegů, tak i ostatních vojáků.


K jedné z akcí si české pyrotechniky vyžádali i příslušníci speciálních sil britského královského námořnictva SBS (Special Boat Service), kteří v prostoru působili spolu se speciálními jednotkami Afghánských bezpečnostních sil a jejichž úkolem bylo odhalit buňky povstalců zaměřené na výrobu IED a jejich dílny.

 

img_4465 

U centra technické a informační podpory EOD 15. ženijního pluku v Bechyni skončil 10.11. čtrnáctidenní mezinárodní výcvik. Týmy tvořené z české, slovenské a americké armády čelily výbušným prostředkům, se kterými se mohou setkat i na zahraničních misích. Týmům byly připraveny pro jejich výcvik různé scénáře. Jeden ze scénářů byl připraven Američany. kteří vytvořili improvizovanou laboratoř s ilegální činností výroby výbušnin, včetně bojových látek typu fosgen, kde si povolaný EOD tým musel poradit nejen se vstupem do budovy, ale především za použití diagnostiky zjistit, o jak velkou hrozbu se jedná a jak zajistit bezpečnost operujícím jednotkám. Výcviku se účastnilo sedm týmů z 15. ženijního pluku, Vojenské policie, Texaské národní gardy (USA) a Národního centra EOD a RCHBO Nováky (Slovensko) za podpory dalších vojenských a nevojenských subjektů a organizací.

Video ze zákroku EOD

 

 autor: Tereza