Československá operace Pouštní bouře

 30. 01. 2016      Military Články

Rada bezpečnosti OSN v roce 1990 odsoudila zákeřnou a brutální agresi Iráku proti Kuvajtu. Spolu poprvé hlasovalo všech pět stálých členů vrcholové rady OSN.
zapálená ropná pole, foto pořídili našinci

Vznikla koalice 28 států, jejichž jednotky se vydaly do ohrožené oblasti v Perském zálivu. V září 1990 vyslovila také tehdejší ČSFR souhlas s účastí protichemické jednotky v zálivu.

Za pouhé dva měsíce bylo vše připraveno, dobrovolníci přihlášeni a 169 účastníků vylo vysláno. Naši jednotku přepravilo do Saúdské Arábie během 3 dnů třináct obřích letounů C-5 Galaxy. Čs. protichemická jednotka se tak stala součástí koaličních vojsk.

chemická při nástupu

V té době už Rada bezpečnosti OSN vyslovila souhlas s použitím všech prostředků k vytlačení iráckých okupačních vojsk z Kuvajtu v případě, že irácké jednotky neodejdou dobrovolně. Což se samozřejmě nestalo.

Na Štědrý den prosince 1990 zaujala čs. jednotka pozice v severní části Království Saúdské Arábie. Čeští a slovenští vojáci spolupracovali nejen s vojáky saúdskoarabských obrněných brigád, ale také s příslušníky amerických, britských a francouzských jednotek.
naši už se začleňují

Vzhledem k tomu, že irácký diktátor Saddám Husajn nesplnil podmínky, měla operace Pouštní bouře zelenou.

24. února ´91 zahájila spojenecká vojska pozemní operace a o čtyři dny později byly úspěšně ukončeny.

I naši českoslovenští vojáci se v závěru konfliktu prošli známou Saddámovou linií minových polí a ukončili svou válečnou pouť pouze několik kilometrů od Kuvajtu nedaleko od hořících naftových polí.

na cestě domů

I když se na tuto zkušenost našich vojáků, kteří svůj náročný úkol splnili se ctí, často zapomíná, nelze opominout, že účast čs. vojáků v operacích Pouštní bouře položila základ k přeměně a modernizaci naší armády, která od té doby v mírových misích OSN a později i v zahraničních operacích NATO získala, jak už to v českých zemích tradičně bývá, větší respekt a uznání u svých zahraničních partnerů než doma…

 autor: Redakce