Československý pilot bombardoval cara Mikuláše

 20. 04. 2016      Military Články

Otto Jindra začínal válku u dělostřeleckého horského pluku. Dokonce bojoval ve dvou bitvách u Lvova a byl za statečnost vyznamenán řádem „Signum laudis.“ Pak byl ale přeřazen k pozorovacímu letectvu a tím také začala jeho kariéra. Létal na strojích Albatros B.I. a Hansa Brandenburg.

dwdwdw
(Albatros B.I)

Rakousko-uherské letectvo určitě nepatřilo k největším a už vůbec ne k nejmodernějším z bojujících stran první světové války, ale tím se mladý český pilot nenechal nijak odradit. Co byl větší problém, byl fakt, že vojenská letadla létala zprvu neozbrojená. První přestřelky se vedly pistolemi a puškami přímo za letu, mezi osazenstvem letounů. Právě takto Jindra sestřelil svá první dvě letadla, byly to ruské Morane Saulnier Parasol. To byly stroje francouzské výroby, ale hojně je využívali i Rusové.

voootot
(Jindra (vlevo) ve svém stroji)

Jindra také brzy dostal pod své velení letecké jednotky. A nevadilo ani to, že ještě neměl složené pilotní zkoušky. Už jako velitel jednotky Flik 1 sestřelil další dva ruské stroje. Teprve pak dokončil pilotní výcvik a byl jmenován polním pilotem. V dubnu 1915 už měl status leteckého esa, protože měl na svém kontě pět sestřelů. Ale to nebylo všechno. Jindra však jen nevítězil. Byl dvakrát sestřelen, bez následků, ovšem v září 1917 byl sestřelen potřetí, těžká zranění utrpěl však až při nočním bojovém letu 4. května 1918. Do konce války se pak aktivní služby neúčastnil.

otto
(Otto Jindra - nejúspěšnější československý letec 1.sv.války)

Ale k věci, na 12. dubna byla naplánována vojenská přehlídka pro ruského cara Mikuláše II. v Chotyni u rumunských hranic. Jindra se od rozvědky o této akci dozvěděl a rozhodl se, že bude cara bombardovat. Jako pozorovatele s sebou vzal do letadla Godwina Brumowského, což byl vůbec nejúspěšnější rakousko-uherský pilot vůbec. Pak odletěl směr Chotyň. Spolu s Brumowskim svrhli na právě probíhající parádu sedm malých bomb a přehlídku proměnili v jeden velký chaos. Caru Mikulášovi se sice nic nestalo, ale skandál a ostuda z toho byla veliká. A nevylepšily to ani čtyři ruské stroje, které ihned vyrazily opovážlivce ztrestat. Jindra dva z nich sestřelil a zbylým dvěma uletěl.

Nasát atmosféru leteckých bojů První světová války Vám taky může pomoct tyto originální záběry, které jsou pochopitelně beze zvuku.

 autor: Redakce