Český bitevní letoun F/A-259

 21. 07. 2018      Military Články

Na britské letecké výstavě Farnborough International Air Show představila česká společnost Aero Vodochody projekt lehkého bojového letounu F/A-259 Striker. Výrobci se inspirovai bitevním letadlem L- 159 ALCA. Bojový letoun by mohl být zapojen do programu OA-X nebo – li Observation/Attack-X.

aero

Americké letectvo se chystá nakoupit 350 lehkých bitevních a průzkumných letadel. Hlavními požadavky na OA-X jsou zejména nízké pořizovací a provozní náklady. Tyto letouny by měly být nasazeny v oblastech bez PVO. Pro program OA-X nabízí americkému letectvu své bitevníky i česká společnost Aero Vodochody, která na stroji F/A-259 pracovala spolu s izraelskou společností IAI.

Letoun je poháněn americkým proudovým motorem Honeywell F124-GA-100. F/A-259 se na orvní pohled liší od ostatních letounů díky použití tzv. „mokrého" křídla, což jsou křídla se zabudovanými palivovými nádržemi. F/A-259 navíc ještě umožňuje pod křídla přidat další závěsné zbraně. Dále je veřejnosti známo, že avionika, senzory a zbraňové systémy jsou izraelské výroby (IAI, ELTA Systems).

aero3

Podle informací by měl kokpit letounu uzpůsoben také pro použití brýlí pro noční vidění. Pilot má také k dispozici dva velké barevné displeje, datalink, nebo radiolokátor s indikátorem pozemních pohyblivých cílů. Bitevník může nést řízené i neřízené pumy, rakety vzduch-země a střely vzduch-vzduch krátkého dosahu. Letoun dosahuje maximální rychlosti 0,82, rychlost jeho stoupání je 3170 metrů za minutu a dostup 13 106 metrů.

 autor: Tereza