Český voják obdržel vysoké vyznamenání EU za zneškodnění teroristy

 13. 01. 2017      Novinky

Vyznamenání obdržel četař C.H. ze 44. lehkého motorizovaného praporu. Ten společně s dalšími vojáky bránil 21. března 2016 hotel v městě Bamaku – hlavní město státu Mali, před útokem ozbrojenců. V Bamaku sídlí velení výcvikové mise EUTM a čeští vojáci mají na starost její ochranu.

Skupina ozbrojenců byla vyzbrojena útočnými puškami AK-47 a několika granáty.

91d4a0823e

„Jakmile jeden z útočníků zahájil palbu proti příslušníkům mise, kteří se nacházeli před hotelem, četař C. H. okamžitě zareagoval a zahájil bojovou činnost opětováním palby," poznamenal velitel mise Werner Albl. „Díky jeho rychlé a rozhodné reakci byl útočník neutralizován dříve, než stačil zranit nebo zabít kohokoliv z civilního personálu či vojenských příslušníků mise," dodal velitel.

Medaili českému vojákovi udělila šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová, při slavnostním ceremoniálu mu ji předal generální ředitel Vojenského štábu EU Esa Pulkkinen.

Medaile je podle české armády nejvyšším stupněm uznání pro vojenský i civilní personál, který při misi nebo operaci Evropské unie prokáže mimořádnou statečnost a odvahu.

92043a2148

Spolupráce s místními je podle českých vojáků bezproblémová. Ministr obrany Martin Stropnický při návštěvě vojáků v Mali.

Česká republika vyslala do Mali okolo 40 vojáků a instruktorů, kteří cvičí a pomáhají malajským jednotkám bojovat s islamisty na severu země.

 autor: Redakce