Český voják získal prestižní ocenění Expert Field Medical Badge

 01. 04. 2017      Military Články

A co že Expert Field Medical Badge je? Jedná se o speciální odznak armády Spojených států, který oceňuje speciální nebojové dovednosti amerických vojáků, nebo vojáků NATO a kteří úspěšně zvládnou určité zkoušky.

01

Nadrotmistr Richard Dvořák při přijímání ocenění

V rámci těchto zkoušek musí uchazeč odpovědět správně na alespoň 45 otázek ze 60, musí projít fyzickým testem a testem střelby z pušky M4 nebo M16, zvládne navigační kurzy jak během dne, tak i během noci a do tří hodin ujde se standartní výbavou 20 kilometrový pochod.

 02

Zkouška vyžaduje jak skvělé zdravotnické znalosti, tak i vynikající fyzickou kondici

Po těchto zkouškách následuje série zkoušek, kde uchazeč musí být schopen ošetřit určité typy zranění, a to samozřejmě v bojových podmínkách. Čeká na něj například toto:
zajištění krvácení pomocí turniketu, hemostatického zařízení
vložení nosohltanové trubičky, zajištění otevřeného břišního zranění, průstřelu hrudníku, fixace zlomeniny ruky a mnoho dalších. Stejně tak musí být schopen zařídit i evakuaci zraněných osob – zraněného bezpečně připravit na druh evakuace (pomocí vozidla, helikoptéry, nosítek, atd..).
Jako další zkoušky musí prokázat i bojeschopné dovednosti (ochrana před biokontaminací, pohyb pod palbou, oprava poškozené zbraně atd..). Schopnosti komunikace jsou již jen třešničkou na dortu.

03

EFMB se pokoušejí získat vojáci z různých zemí. Na obrázku vidno Brity, Dány a Američany

Tento rok se účastnilo 215 vojenských zdravotníků a tyto náročné testy zvládlo pouhých 64. A jedním z nich byl právě nadrotmistr Richard Dvořák, což ho dělá prvním Čechem, který toto ocenění získal.

04

Nadrotmistr Dvořák vítá v cíli další účastníky

 autor: Karel