Charles Mawhinney – 16krát headshot během 30 sekund

 17. 08. 2017      Military Články

Náš hrdina se narodil v roce 1949 v Lakeview v Oregonu. Charles v 18 letech vstoupil do USMC v říjnu 1967 a díky svým schopnostem byl záhy odvelen do školy pro odstřelovače v Camp Pendleton. Tady ho také dostihlo převelení do Vietnamu. Nakonec skončil u 5. Pluku USMC v četě ostřelovačů - průzkumníků. Spolupracoval také s Jihokorejci, Force Recon a armádními jednotkami CAG. Odsloužil ve Vietnamu svých 13 měsíců a během této doby dosáhl neuvěřitelných 103 potvrzených zabití, mezi jeho zářezy patřili vojáci SVA a Viet-Kongu a přes 210 pravděpodobných. Za svůj výkon byl oceněn Bronzovou hvězdou.


Charles ve Vietnamu

Dnem, který byl osudný byl 14. únor 1969. Doma všichni klepali kosu ale ve Vietnamu byla klasická tropická noc a Charles čekal se svým pozorovatelem blízko nedaleko základny Da Nang. Střelecké stanoviště měl v příbřežní vegetaci nad protékajícím potokem. Mawhinney byl na „lov" vyzbrojen puškou M21, osazenou noční optikou Starlight a jako záložní zbraň neměl nic jiného než pistoli Colt 1911, kterou měl pro osobní ochranu. Často sám říkal: „Poslední náboj mám pro sebe." Dobře totiž věděl, co by ho čekalo, pokud by byl zajat.


Oba muži vyčkávali na pozici, když tu pojednou. Ozvalo se šplouchání vody. Charles se ihned podíval přes zaměřovač Starligt. V potoku spatřil četu SVA. Nepřítel mířil přímo k jejich pozici. Moc času hoši američtí neměli. Charles ale v okamžiku jak jej naučili ve škole odhadl vzdálenost, pomalu vložil prst na spoušť a temnou osvětlil první výstřel a za ním hned další a další... se strojovou přesností zaměřil hlavu prvního vojáka, zmáčkl spoušť a pak znovu a znovu. Šestnáct ran jdoucích těsně po sobě, šestnáct těl vojáků SVA plujících po hladině potoka, všichni s novou dírou v hlavě! Neuvěřitelný výkon, který si udál během asi 30 sekund.


Možná klamal těles, ale byl smrtící...

Chuck Mawhinney se nikdy nestal opěvovanou celebritou a v jednom z nemnoha rozhovorů uvedl: „Představte si, že mnoho hodin čekáte na nepřítele promoklý v mokru a zimě, než se dostanete šanci k výstřelu. Mlčíte a ležíte bez hnutí celé hodiny. Je to stav, který vás přivede do bodu, kdy začnete žít jako zvíře. Chováte se jako zvíře, myslíte jako zvíře a nakonec se zvířetem stanete. Všechno co vykonáváte je vedeno jedinou myšlenkou - zabít!", jde z toho až mráz po zádech.

Sgt. Mawhinney používal jako primární zbraň novinku určenou speciálně pro USMC, odstřelovačskou pušku M-40 se zaměřovacím dalekohledem Redfield 3-9x. Jednalo se o komerčně vyráběnou pušku Remington 700, která byla upravena podle zadání Marines, v ráži 7.62×51mm NATO.


odstřelovací puška M-40

Po návratu do Států armádu opustil a usadil se v Oregonu. Na Vietnam nikdy nevzpomínal, byl pro něho uzavřenou minulostí, i když nějaký čas po návratu, jako mnoho dalších, trpěl depresemi a nočními můrami. Nikdo z jeho sousedů nevěděl, že byl ve Vietnamu a co tam dělal. Vše vyšlo najevo díky knize Charlese W. Hendersona Marine Sniper: 93 Confirmed. V ní totiž uvedl, že odstřelovač USMC s nejvyšším počtem zabití (93), je Carlos N. Hathcock. Jenže to nebyla pravda. Později Joseph T. Ward ve své knize Dear Mom: A Sniper's Vietnam uvedl, že Chuck Mawhinney ale dosáhl počtu 101 zabití. Mezi obdivovateli C. Hathcocka to vyvolalo bouři nesouhlasu, kdo by mohl být lepší on, vše vedlo k prozkoumání záznamů u USMC. Ty hovořili jednoznačně. Hathcock 93 a Mawhinney o deset více, 103 potvrzených zabití.


Charles dnes, užívá si klidu a lovu zvěře

V okamžiku, kdy se vše dostalo na veřejnost se Chuckovi změnil život, když víte, že Váš soused zabil více než stovku lidí... tak či onak se s Chuckem přestali bavit sousedé a v okamžiku, když přišel s manželkou do restaurace, nastalo hrobové ticho. Mawhinneyho to nakonec donutilo se odstěhovat do ústraní.

 autor: vojín Karel