Chevrolet Colorado ZH2 – vojenské vozidlo s vodíkovým pohonem

 06. 01. 2018      Military Články

V roce 2014 byl představen na automobilové výstavě v Los Angeles Chevrolet Colorado ZR2. Americká automobilka General Motors posléze tento model zmilitarizovala a později byl představen i vojenský terénní pick – up Chevy Colorado ZH2.

chevrolet-colorado-zh2-fuel-cell-electric-vehicle-01

Chevrolet Colorado ZH2 se od své civilní verze, ve které byl použit konvenční spalovací motor, liší použitím elektrické pohonné jednotky, jíž energii poskytují palivové články. Navíce elektrický pohon poskytuje schopnost maximálního kroutícího momentu v nízkých otáčkách, což řidič jistě ocení při jízdě v těžkém terénu. Obzvláště pro vojáky by mohlo být zajímavé, že motor není téměř slyšet.

chevrolet-colorado-zh2-fuel-cell-electric-vehicle-07

Pick -up je vysoký 198 cm a široký 203 cm, jeho základem je vyztužený žebřinový rám s nápravami upravenými pro jízdu v náročném terénu. Kvůli terénu je ZH2 vybaven koly typu beadlock obutých do 37palcových pneumatik BF Goodrich. Bližší specifikace o pohonných jednotkách zatím nebyly uveřejněny. Chevy Colorado ZH2 je zatím stále v procesu testování.

chevrolet-colorado-zh2-fuel-cell-electric-vehicle-02

Součástí výbavy modelu ZH2 je jednotka EPTO (Exportable Power Take-Off). Díky této jednotce je zaručeno využívání palivových článku k zajištění elektrické energie v místech, kde je elektřina nedostupná. Vodíkové palivové články jde velice rychle nabít natankováním vodíku.

chevrolet-colorado-zh2-fuel-cell-electric-vehicle-08

Dalšími výhodami, zvláště pro vojáky, je například nízká tepelná stopa oproti vozidlu se spalovacím motorem, tudíž je vozidlo na termokamerách nepřítele hůře viditelné. Odpadním produktem vodíkových článků je voda. Dodávka elektrické energie probíhá u tohoto vozidla po celou dobu zcela bezhlučně a je připraveno vyrábět elektrickou energii i pro další přístroje.

V tomto videu můžete vidět, jak byl pick - up sestaven a následně testován v terénu.

 autor: Tereza