Chodící monstra - na co pásy a kola, my chceme chodidla

 17. 10. 2016      Military Články

Od začátku 60. let tak US Army kooperovala s univerzitou v Michiganu a později i společností General Electric na projektu, jemuž se tehdy říkalo „Walkie Tankie“, jde o slovní hříčku podobnou pojmu „walkie talkie“, tedy slangovému termínu pro vysílačku.

01
Ambice byly veliké
02
Realita někde jinde

Vzniklo několik modelů a prototypů, ale postupně se ukazovalo, že konstrukce takového prostředku je nesmírně náročná, protože požaduje nějak uměle napodobit všechno to, co lidské tělo dělá v podstatě automaticky, zejména se jedná o koordinaci a stabilizaci. Model z roku 1969:

Nakonec byla použita tehdy opravdu ultramoderní technologie CAMS (Cybernetic Anthropomorphous Machine System), která kopírovala pohyby končetin lidského operátora a přenášela je na aktivní členy čtyřnohého kráčejícího podvozku.

04Přesto, ohromné výsledky, nemyslíte?

Dokonce byla zvládnuta i „zpětná vazba“, přenos signálu byl obousměrný a když stroj přišel do kontaktu s překážkou tak, ji operátor pocítil na svojí končetině jako tlak. Ovládání však vyžadovalo náročný výcvik a velkou koncentraci, takže se armáda tohoto svého snu vzdala. Některé moderní prognózy však soudí, že náhradou tanků by se nakonec opravdu mohly stát kráčející bojové stroje. Možná jste taky zaznamenali moderní verze, které vojákům slouží jako nosiče nákladu. Ukázka ze cvičení amerických mariňáků z Pacifiku, rok 2014:

 autor: Redakce