Číňan používal ruční granát na louskání ořechů

 05. 01. 2017      Military Články

Muž jménem Ran z čínské provincie Shaanaxi tvrdí, že granát obdržel od kamaráda na začátku 80. let. Ale protože ani on ani kamarád netušili co je zač, začal Ran používat k louskání ořechů.

Tím granátem nebylo nic jiného, než čínský ruční granát vzor 67. Tento model vychází z granátu německé armády vzoru 24, který byl vynalezen během první světové války (přesněji rok 1915).

01

Čínský model 67

Granát se skládal z duté dřevěné rukojeti, v níž vedla vytrhovací šňůra, vnitřní pojistky a plechové hlavice naplněné výbušninou našroubované na rukojeti. Připraven k bojovému použití byl teprve po odšroubování hlavice a vložení rozbušky do speciálního místa v zapalovači vyčnívajícím z horního kování rukojeti.

01

Německé granáty vzor 24

Ran rozpoznal pravdou podstatu granátu ve chvíli, když si ho všiml na vládním letáčku, který ukazoval zakázané výbušniny. Jakmile to zjistil, odnesl granát na policii.

Vzhledem k tomu, že na granátu nebyly žádné známky značení, nejedlo se o atrapu, ale o skutečný granát. Je proto zázrak, že se nikomu nic nestalo, neboť granát se po dobu svého používání jako louskáček mohl stát nestabilním.

03

Fotografie pořízená na stanici

 autor: Redakce