Čínská útočná puška QBZ-95 a její ojedinělá ráže 5.8×42mm

 29. 08. 2017      Novinky

Čínská útočná puška typ 95 - QBZ-95. Jedná se konstrukci bullpup a touto puškou jsou vyzbrojeny snad všechny čínské ozbrojené složky. Puška střílí novou munici čínského původu 5.8×42mm DBP87. Rodina zbraní QBZ-95 obsahuje nejen standartní útočnou pušku ale také lehčí karabinu a lehký kulomet a také varianty v ráži 5.56 mm.

QBZ-95ka byla prvně viděna mimo Čínu v létě 1997 v Hong Kongu a v roce 2006 nahradila útočné pušky Typ 81 pro profesionální vojáky, aktuálně nahrazování probíhá ve všech ozbrojených složkách. Puška je z mnoha částí z polymerů. Zajímavé jsou označení režimů střelby. Pro zajištění zbraně je pozice označena „0", pro poloautomatickou střelbu „1", pro plně automatickou „2" a pro režim střelby burst je označení „3".


V celé své kráse (bez zásobníku)

Čínská armáda uvedla, že intenzivně testovala svou munici 5.8×42mm proti munici NATO 5.56×45mm a jejímu protějšku z Ruska - 5.45×39mm. ČLA tvrdí, že z testů nejlépe vyšla právě jejich ráže s přímější trajektorií střelby, schopnosti retence (udržení si) rychlosti střely a dokonce má lepší průbojnost než munice 5.56×45mm NATO. Ale víte, jak je to s důvěryhodností čínských testů, zvláště těch vojenských.

Design pušek QBZ-95 je kompletně nový v porovnání s předchozími zbraněmi, kterými Čínská lidová armáda disponovala. Díky menší munici 5.8, která je považována za spolehlivější a přesně má tato puška malý zpětný ráz. Přesnosti také napomáhá velmi komplexní systém odvodu plynů. V kombinaci těchto dvou aspektů je tato puška prohlašována za velmi ovladatelnou a přesnou i při střelbě dávkami.


Čínští vojáci během přehlídky s QBZ-95

Někteří zbraňoví experti se však pozastavují na umístěním pojistky. Ta se totiž nachází u konce zbraně prakticky na pažbě zbraně a je tak daleko od střelcových rukou. To můžeme způsobit nepříjemně dlouhý interval při zajišťování zbraně a bezpečnost při střelbě je přece základ. Na druhou stranu to střelci ztěžuje život při nenadále akci, přepnutí to režimu střelby je totiž logicky také zdlouhavé. To vedlo k vývoji verze „G" (=Gai =改 =změněný/upravený) a varianty pušky QBZ-95-1, kde je přepínač střelby posunut na klasické místo jako u pušek série M16, tedy v dosahu palce střílející ruky.

 

 autor: vojín Karel