CZ 75 - česká klasika z Uherského Brodu

 16. 06. 2016      Military Články

CZ 75 je samonabíjecí pistole ráže 9 mm Luger z produkce České zbrojovky Uherský Brod. Světu byla představena v roce 1975, konstruktérem byl František Koucký. Jako předloha sloužila pistole Browning Hi-Power P35, od ní se konstrukčně liší pouze vnitřním vedením drážek závěru v těle pistole a směrem pohybu táhla spoušťové páky. Je jednou ze skupiny samonabíjecích pistolí Wonder Nine.

01
(předloha Browning HP)

CZ 75 používá uzamčený závěr typu Browning s uzamykacími žebry před nábojovou komorou. U zbraně je docíleno poměrně nízkého zdvihu při výstřelu díky poměrně nízko situované ose hlavně. Většina modelů má možnost jednočinné nebo dvojčinné střelby.

02
(CZ 75 BD)

Pistolí je vyzbrojeno množství ozbrojených složek na celém světě. Není žádným tajemstvím, že po Coltu 1911 se jedná o druhou nejvíce kopírovanou pistoli (také z důvodu nedostatečné patentové ochrany).

Uživatelé:

  • Česko – Armáda a Policie ČR
  • Slovensko – Policejní sbor Slovenské republiky, Železniční policie, Vojenská policie, Sbor vězeňské a justiční stráže, Slovenská informační služba, Národní bezpečnostní úřad
  • USA – několik policejních útvarů, Delta Force
  • Turecko – Turecká policie
  • Litva – litevské ozbrojené síly

V perfektně zpracovaném videu uvidíme střelbu z CZ 75 verzi Full auto a pokud umíte anglicky tak se dozvíte i leccos navíc.

 autor: Redakce