Dálnice smrti

 09. 06. 2017      Military Články

Dálnice smrti, oficiálně Dálnice 80 je šestiproudová dálnice mezi Irákem a Kuvajtem. Tato cesta začíná ve městě Kuvajt, což je hlavní město státu Kuvajt a vede do města Basra v Iráku.

 01

Zřejmě nejznámější fotka Dálnice smrti

Tato dálnice byla hojně využívána iráckými silami během invaze do Kuvajtu v roce 1990. Své renomé však získala až o rok později během války v Zálivu. Když probíhala koaliční ofenzíva americké, kanadské, britské, francouzské vzdušené a pozemní jednotky napadly z Kuvajtu ustupující iráckou armádu (nutno podotknout, že Američané zde měli hlavní slovo). Stalo se tak z noci 26. na 27. února 1991.

 02

Bylo shozeno několik tísíc bomb

Po dobu desíti hodin byl irácký konvoj bombardován a následně pozemně zablokován spojeneckými silami. Letadla A-6 Intruder shazovala kazetové bomby a A-10 používaly své rotační kulomety. Do toho všeho se zapojily vrtulníky Apache a americké dělostřelectvo.

 03

"Pokud bych to nevyfotil, lidé jako má matka by si mysleli, že válka je to co vidí v televizi"

Poblíž vrcholu Mutla se taktéž nachází téměř 1,5 kilometrů dlouhá linie více než 300 zničených a opuštěných vozidel, nazvaný Míle smrti.

 05

Plechový hřbitov

Tento útok byl tak masivní, že po sobě zanechal na Dálnici 80 téměř 2 000 zničených či opuštěných vozidel a stovky (podle některých až tisíce) mrtvých iráckých okupantů, ale zároveň i civilistů.

07

Od té doby již nikdo této cestě neřekne jinak než Dálnice smrti.

06

Dva irácké opuštěné tanky T-54/55

Pár záběrů nejen pro anglicky mluvící