Delta Force - elita americké armády

 03. 07. 2016      Military Články

Delta Force je jednou ze dvou nejelitnějších speciálních jednotek Spojených států. Většina operací a materiálů týkajících se jednotky je přísně tajná. Členy Delta Force jsou většinou nejlepší příslušníci z jiných speciálních jednotek armády, jako Zelených baretů, nebo Rangers.

01

Jednotka byla založena 19. ledna 1977. U vzniku jednotky stál plukovník Charles Beckwith, proslulý příslušník U.S. Army Special Forces. Plukovník Beckwith se dostal do povědomí díky svým bojovým akcím ve Vietnamu. V červnu 1962 absolvoval roční stáž v anglickém Herefordu, domově SAS. Tento výcvik mu dal impuls v vytvoření stejné jednotky u U.S. Army.

02
Charles Beckwith

Počátkem 70.let došlo k řadě teroristických útoků, jako byl například únos izraelských atletů na olympiádě v Mnichově. V polovině roku 1978 si ze 183 vybral plukovník Charles Beckwith 53 mužů, kteří zahájili výcvik. Následoval na počátku roku 1979 nárůst vojáků na 79 a ke konci téhož roku už čítala jednotka 99 mužů.

03
Jeden z teroristů, který se zúčastnil Mnichovského masakru

První velkou šancí, kde mohli příslušníci jednotky ukázat, že si zaslouží být vojáky zvláštních jednotek, byla operace Eagle Claw. Bojovou pohotovost udržovala jednotka z důvodu narůstajícího počtu únosů letadel, ale nikde nebyla nasazena.

05
operace Eagle Claw také nedopadla zrovna růžově

Jedna z proslulých bojových akcí Delty byla operace Gothic Serpent v Mogadišu, Somálsko v roce 1993. Zde byla jednotka Delta Force nasazena spolu s americkými Rangers a 160th SOAR. Úkolem akce bylo zatknout vůdce nejsilnějšího klanu tamější občanské války, Mohameda Farrah Aidida. Akce trvala šest týdnů a skončila neúspěchem, když při pokusu o zatčení 2 vysoce postavených členů klanu narazily americké síly na příliš velký odpor místní milice i drtivé většiny obyvatelstva. O život tehdy přišlo 19 amerických vojáků, z toho 6 členů jednotky Delta.

dwdwadaw
známá filmová adaptace - Black hawk down

V současnosti jednotku tvoří dvě letky, které se dělí dále na dvě čety. Každá z nich čítá šestnáct mužů. 1st SFOD je zařazen do útvaru CTJTF, neboli Counter-Terrorist Joint Task Force − sdružený útvar boje proti terorismu a podřízena NCA, National Command Authority − vrchnímu státnímu velení.

Uchazeči o službu v této jednotce musí splňovat tyto požadavky:

  • občan Spojených států amerických
  • dobrovolník, muž (ženy zde sloužit nesmí)
  • být absolventem vysoké školy
  • sloužit minimálně 2 roky v bezpečnostních složkách USA
  • výsadkář nebo dobrovolník pro výsadkářský výcvik
  • hodnost seržant, kapitán či major
  • mít prověrku na stupeň TAJNÉ
  • splnit testy fyzické zdatnosti
  • splnit test fyzické zdatnosti FM 21-20 se ziskem minimálně 75 bodů
  • být minimálně 1 rok ve velitelské funkci

 autor: Redakce