Dokáže ozbrojený civilista zastavit šíleného střelce?

 01. 03. 2018      Military Články

Poslední z řady útoků šílených střelců na americké školy znovu rozvířil debatu o držení zbraní běžnými občany i o tom, jak podobným událostem zabránit a zda civilista s legálně drženou zbraní má šanci podobný útok zastavit. Mnoho lidí, samozřejmě především z řad odpůrců zbraní, tvrdí, že nikoli a že v případě podobné události jsou zbraně v rukou běžných občanů zbytečné, nebo dokonce kontraproduktivní. Dnes si na řadě příkladů právě z USA ukážeme, že to není pravda.

Kostel New Life, Colorado
V roce 2017 zde byli dva věřící zastřeleni a další tři zraněni během útoku šíleného střelce vyzbrojeného puškou Bushmaster AR-15. Jakmile začala střelba, Jeanne Assamová tasila svoji legálně drženou pistoli a na útočníka zahájila obrannou palbu na vzdálenost téměř 20m. Útočník jménem Murray po několika prvních výstřelech padl na záda, načež k němu obránkyně vyrazila a křičela na něj, aby pušku odhodil. On se však namísto toho zvedl a znovu začal střílet jejím směrem, naštěstí minul a Assamová pohotově zareagovala třemi dalšími výstřely. Po nich útočník upustil pušku, avšak následně vytáhl ruční granát a přes svoje četná zranění se snažil jej odjistit. V tom mu obránkyně zabránila dvěma dalšími výstřely, po kterých byl konečně definitivně vyřazen a prakticky okamžitě zemřel.

Potravinářský závod Vaughan Foods, Oklahoma
V roce 2014 zde zaútočil zhrzený právě propuštěný zaměstnanec Alton Nolen. Poté, co obdržel výpověď, došel si domů pro nůž a vrátil se do závodu, kde jednomu ze zaměstnanců doslova uřízl hlavu a další zaměstnankyni vážně pobodal. Jeho řádění následně zastavil Mark Vaughan, jeden z vlastníků společnosti, když jej střelil ze svojí legálně držené zbraně. Pobodaná zaměstnankyně i útočník přežili. Útočník Alton Nolen byl následně za tento čin odsouzen k trestu smrti.

Sutherland Springs, Texas
V roce 2017 v tomto malém texaském městě zaútočil šílený střelec jménem Patrick Kelley na kostel. Ačkoli měl vzhledem ke svojí násilnické historii zakázáno nabývat a vlastnit zbraně, díky chybě v systému získal pušku Ruger AR-556 a vybaven patnácti zásobníky, záložní pistolí, neprůstřelnou vestou a maskou se vydal vraždit. V okolí i uvnitř kostela povraždil 26 lidí, než se na scénu dostal Stephen Willeford, pravidelný střelec a člen NRA, který zahájil z krytu za svým pick-upem odvetnou palbu ze svojí pušky AR-15. Útočník, zasažen do levého ramene a nohy, upustil pušku, pokusil se opětovat palbu z pistole a následně ujel svým Fordem Explorer. Willeford naskočil do pick-upu řízeného Johniem Lagendorffem, který jel zrovna kolem a jali se útočníka pronásledovat, zatímco policii hlásili jeho pozici. Raněný Kelley nakonec nezvládl řízení, sjel ze silnice, fatálně havaroval svůj vůz a přesvědčen, že již není úniku, se zastřelil vlastní pistolí. Stephen Willeford se nechal slyšet, že lituje pouze toho, že se ke kostelu nedostal dříve.

Střední škola Pearl, Mississipi
V roce 1997 žák této školy Luke Woodham ubodal nožem svoji matku, odcizil její zbraň a vydal se do školy. Tam zastřelil dva spolužáky a sedm dalších zranil, než si zástupce ředitele Joel Myrick stihl dojít do svého auta pro pistoli ráže .45 a Woodhama konfrontovat. Ten poslušně odhodil zbraň a Myrick jej zadržel, dokud si ho nepřijela převzít policie. Během výslechů bylo zjištěno, že kromě svojí střední školy se chystal zaútočit i na školu základní, která se nacházela na druhé straně ulice a jen díky Myrickovu zásahu tak neučinil.

Základní škola Parker, Pennsylvánie
V roce 1998 přišel na zde pořádané hodiny tance student ozbrojený pistolí ráže 6.35mm a začal střílet do davu. Zabil jednoho z učitelů a dalšího, stejně jako dva žáky, zranil. Mezi tím si James Strand, majitel tanečního sálu, doběhl pro svoji legálně drženou brokovnici a střlece konfrontoval. Následovala 11 minut trvající "mexická plichta", po které útočník konečně odhodil pistoli a lehl si na zem, načež jej zatkla policie.

Právnická fakulta Appalachian, Severní Karolína
V roce 2002 do školy z nenadání přišel bývalý student fakulty, třiačtyřicetiletý imigrant z Nigérie Peter Odighizuwa. Byl ozbrojen pistolí ráže 9mm Browning a poté, co z bezprostřední blízkosti zastřelil děkana Anthonyho Sutina a profesora Thomase Blackwella, zaútočil i na studenty, kteří se zrovna nacházeli poblíž. Než si stihli Mikael Gross a Tracy Bridges, oba studenti fakulty, doběhnout do svých vozů pro svoje pistole a vrátit se na místo útoku, jejich spolužačka Angela Dales byla mrtvá a další tři studenti ranění. Pod pohrůžkou dvou zbraní střelec svého jednání zanechal a byl dalšími odvážnými studenty zadržen a předán policii. Tento případ je další krásnou ukázkou situace, kdy zákaz vnášení zbraní do škol nejenže nezastavil útočníka, ale navíc připravil o drahocenný čas obránce, kteří se museli nejprve dostat pro svoje zbraně uložené mimo areál školy v automobilech.

Prodejní místo AT&T, New York Mills
V roce 2010 tuto pobočku jednoho z největších amerických mobilních operátorů navštívil zákazník, jenž byl očividně velice nespokojen s poskytnutými službami; kromě revolveru v ráži .357 Magnum si donesl i na papírku sepsaný jmenný seznam zaměstnanců, které se chystal zabít. Na místě byl naštěstí Donald J. Moore, který po prvním výstřelu, jímž útočník zasáhl a zranil jednoho ze zaměstnanců, tasil svojí zbraň a útočníka zastřelil.

atat

Záběr z bezpečnostní kamery prodejny AT&T, zachycující poslední okamžiky šíleného útočníka.

Střední škola Sullivan Central, Tennesee
V roce 2010 do školy vrazil 62letý muž ozbrojený dvěma pistolemi. Okamžitě byl konfrontován správkyní školy Carolyn Gudgerovou, která tasila svoji legálně drženou zbraň a zastavila jej. Následovala opět přes deset minut trvající "mexická plichta", která dala všem ostatním dostatek času na opuštění školy a úprk do bezpečné vzdálenosti. Pak konečně přijela policie, na kterou útočník zahájil střelbu, nicméně se mu nepodařilo nikoho zasáhnout a obratem byl zastřelen jedním z policistů.

Baptistický kostel Freewill, Jižní Karolína
V roce 2012 uviděl Aaron Guyton, reverendův vnuk, skrz okno kostela jednoho ze členů kongregace Jessieho Gatese, jak ze svého vozu před kostelem vytahuje brokovnici. Guyton zamkl dveře do kostela, nicméně Gates je vykopl a namířil brokovnici na reverenda Henryho Guytona a několik věřících. Aaron tasil svoji legálně drženou zbraň a namířil ji na Gatese, načež Gates zaváhal a to stačilo na to, aby jej dva z věřících srazili k zemi. Sám reverend Guyton následně útočníkovi sebral z rukou jeho zbraň.

Obchodní dům v centru města Clackamas, Oregon
V roce 2012 zde puškou ozbrojený šílený střelec zabil dva lidi a třetího těžce zranil, když začal střílet do davu lidí u prodejen s občerstvením. Zákazník Nick Meli vytáhl svoji pistoli a ačkoli se bál střílet, aby sám nezasáhl další nevinné lidi kolem, stačilo to na to, aby útočníka zcela vyvedl z míry. Střelec přerušil svůj útok a chtěl uniknout servisní chodbou, nicméně na jejím konci narazil na zamčené bezpečnostní dveře a než aby se nechal zadržet nebo znovu konfrontoval obránce, raději se sám zastřelil.

Striptýzový klub Mystic, Oregon
V roce 2014 byl z klubu pro nevhodné chování a rasistické průpovídky vykázán Thomas Elliott Hjelmeland. Neunesl to do té míry, že se o něco později vrátil v halloweenské masce a s pistolí v ruce a začal střílet na zaměstnance. Zasáhl vyhazovače Briana Rizza a jednu ze servírek, načež další vyhazovač Jonathan Baer tasil legálně drženou pistoli a Hjelmelanda zastřelil.

Staveniště kdesi v Austinu, Texas
V roce 2014 vstoupil frustrovaný bývalý zaměstnanec stavební firmy do kancelářské budovy, kterou tato firma právě rekonstruovala a začal střílet po svých bývalých kolezích. Na to zareagoval stavbyvedoucí a zahájil obrannou palbu ze svojí legálně držené zbraně. V následné přestřelce byl kromě střelce zraněn i on sám, nicméně útok se mu podařilo zastavit.

staveniste

I přestřelka stavbyvedoucího s bývalým zaměstnancem se odehrála na velice krátkou vzdálenost.

Nemocnice Cache Valley, Utah
V roce 2014 přišel na pohotovost muž ozbrojený dvěma pistolemi a požadoval doktora. Svoji výhružku podtrhl tím, že natáhl závěr jedné z pistolí a prohlásil, že "dnes někdo zemře." Neozbrojený nemocniční strážný se snažil vyjednávat a vázal tak útočníkovu pozornost, čehož využili dva příslušníci vězeňské služby, kteří byli v nemocnici náhodnou přítomni, útočníka obešli a třikrát jej střelili ze svých zbraní. Nikdo další nebyl zraněn.

Nemocnice Mercy Fitzgerald, Pennsylvánie
V roce 2014 si jeden z pacientů psychiatrické kliniky přinesl na sezení zbraň. V kanceláři psychiatra Leeho Silvermana napřed jednou ranou zastřelil sociálního pracovníka, který se mu věnoval, následně několikrát střelil samotného doktora Silvermana, přebil a chystal se pokračovat ve vraždění. Postřelený psychiatr však dokázal vytáhnout svoji legálně drženou zbraň a střelce zasáhnout třemi smrtelnými ranami. Doktor je kolegy i policií dodnes považován za hrdinu, který přes vlastní zranění dokázal zachránit mnoho životů.

silverman

Doktor Silverman po ošetření svých zranění způsobených psychicky narušeným útočníkem.

 

 autor: Griffon